Уникална драма спря Локо (София) за елита, Витоша се спаси (видео+галерия)

Уникална футболна драма реши последния бараж за Първа лига. Аутсайдерът през този сезон в елита Витоша (Бистрица) запази мястото си сред най-добрите в България, след като надделя над Локомотив (София) при рулетката на дузпите. Първите 90 минути завършиха 1:1, а в последната секунда на второто продължение "тигрите" стигнаха до изравняване, въпреки че играха 40 минути с човек по-малко. Преди това Илия Димитров (4) и Здравко Димитров (109) бяха точни за "червено-черните", а Даниел Кутев (63) и Стефан Христов (123) отбеляза гола за "зелените". В 75-ата минута осветлението на стадиона в "Лаута" спря, като срещата беше прекратена за пет минути. Халфът на Витоша Ивайло Лазаров беше изгонен в 81-ата минута.

Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@При дузпите 19-годишният вратар на Витоша Николай Георгиев парира ударите на Мартин Станкев и Владимир Семерджиев, а Стефан Христов отбеляза решаващата дузпа за 6:4. Така тимът на Костадин Ангелов, който завърши сезона от 37 мача с едва две победи, се спаси и ще играе втора поредна година в елита на българския футбол. Момчетата на Лаптопа във втора поредна година печелят баража за Първа лига, а преди година надвиха с 1:0 над Нефтохимик в Стара Загора, тогава обаче от позицията на състав от Втора лига.

Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@Такъв този път беше Локомотив (София), който записа страхотен сезон във Втора лига и завърши първенството на второ място с 63 точки. Клубът воден от Иван Василев беше на секунди от сбъдването на мечтата си, но грешка в защитата гарантира дузпите в този сблъсък, а там футболистите на втородивизионния тим показаха по-слаби нерви.

За жалост на феновете на "железничарите" отборът ще трябва да чака най-малко още една година, за да играе в Първа лига.

Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@Старши треньорът на Витоша Костадин Ангелов заяви преди мача, че Локомотив е фаворит. Той отново остави Даниел Пеев и Орлин Старокин извън групата. Николай Георгиев бе на вратата. Венцислав Бонев, Георги Ангелов, Румен Гьонов и Радко Мутафчийски бяха бранителите в схемата 4-3-3. Михаил Петров, Ивайло Лазаров, Лъчезар Котев бяха халфовете, а в атака действаха Даниел Кутев, Григор Делапчиев и Стефан Христов.

Сръбският наставник Младен Додич не можеше да използва наказания Емил Виячки и вратаря Андрея Ефремов, който не успя да се възстанови и на негово място игра Кристиян Кацарев. Владимир Семерджиев, Александър Горанов, Александър Бранеков и Христос Контохристос бяха защитниците в схемата 4-2-3-1. Иво Иванов, Александър Александров, Том, Николай Цветков и Владислав Романов действаха зад голаджията Илия Димитров.

Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@Именно юношата на Левски даде предимство на Локо. Димитров беше точен за "железничарите" в 4-ата минута, след като се разписа с глава.  Нападателят беше на сантиметри зад защитата при подаването на Николай Цветков. Попадението е негово 18-то за сезона.

Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@Доброто начало вдъхна увереност на футболистите на Локо, които пропуснаха няколко възможности да удвоят. Александров не успя да се разпише два пъти, след като първо стреля лошо с глава, а след това хубав негов изстрел рикошира в защитник и излезе на сантиметри от дясната греда на Георгиев, който в 22-ата минута трябваше да спасява удар на Цветков от 45 метра. Бившият играч на ЦСКА стреля от центъра, но младият страж изби в корнер.

Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@Последва удар над вратата на Михаил Петров. В 41-ата минута нарушение на Александър Бранеков срещу Петров в наказателното поле на Локомотив беше подминато от Никола Попов. Радко Мутафчийски отправи удар в 43-ата минута, но топката премина далеч от вратата "червено-черните".

Лаптопа замени на почивката Гьонов с Тодор Гочев. Бърза контраатака на Локомотив беше предотвратена от Георги Ангелов, който спря подаването на Романов към Димитров. Удар на Христов пък не попадна в очертанията на вратата на Кацарев.
 Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@
Сантиметри разделиха Николай Цветков от гол в 57-ата минута. Демона стреля с левия крак, след като Георгиев не се намеси добре при центриране от корнер, но топката рикошира в Бонев и излезе в корнер.

Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@Шест минути по-късно Витоша изравни. Михаил Петров центрира от фаул, а Кацарев не разчете добре ситуацията и връхлитащият Кутев с глава го изпревари, като прати топката в мрежата за 1:1. Това бе първи гол през сезона за нападателя, който в 16-те си мача за клуба, не се бе разписал в Първа лига.
Бранителят Горанов стреля с глава в 67-ата минута, но Георгиев без проблем спаси.
 Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@В 75-ата минута осветлението на "Лаута" изненадващо спря. Срещата беше прекъсната за пет минути, докато прожекторите не бяха включени отново. Буквално секунди след това Витоша остана с 10 човека на терена. Ивайло Лазаров извърши нарушение отзад и получи втори жълт картон от Никола Попов.
Последните минути двата отбора, които бяха доста изморени оставиха много пространства и в продължението от шест минути, както Локомотив, така и Витоша пропуснаха да спечелят.
Първо Иво Иванов стреля в ръцете на Георгиев, а секунди преди края бърза контраатака на Витоша завърши с удар на Христов, който беше избит с крак от Кацарев.
Така двата тима трябваше да играят продължения. Първото продължение мина под диктовката на Локомотив.

Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@Втора част започна с фантастичен гол на резервата Здравко Димитров, който с феноменален удар от 20 метра прати топката в горния десен ъгъл на Георгиев. Това беше втори гол за крилото от пристигането му на "Надежда". В този миг играчите на Локомотив бяха по-свежи, имаха числено предимство на терена и водеха в резултата, като феновете на отбора и всички обичащи клуба бяха на минути да сбъднат мечтата си.

Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@Изненадващо играчите на Додич се прибраха, а не да се опитат да задържат топката и съответно противника далеч от вратата. Никола Попов, който вдигна 15 жълти и един червен картон, даде 180 секунди продължение след 120-ата минута.

Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@Защитата на Локомотив не се подреди добре в 123-ата минута, като топката попадна в Котев, който шутира, но Кацарев спаси, топката се върна в краката на Христов, който матира противника за крайното 2:2, със своето пето попадение за сезона.
Така Витоша се спаси и този път, а сега предстояха дузпите. Станкев даде предимство на локомотивци, а Кочилов изравни. След това дойде мигът на Георгиев, който първо парира удар на Здравко Димитров, а после и на Семерджиев. Между тях Георги Ангелов даде аванс на Витоша.
Котев увеличи преднината на два гола, Горанов намали с доста рисковано изпълнение, като копна топката, но Стефан Христов не сбърка и прати играчите и щаба на Витоша в екстаз.
Така Витоша остана в елита след много драматичен сблъсък. По този начин тази година двата тима от Първа лига спечелиха баражите срещу отборите от Втора лига, след като преди година двата тима от втория ешелон Септември и Витоша изхвърлиха Монтана и "шейховете". Витоша Бистрица - Локомотив Сф@@@

ВИТОША (БИСТРИЦА) - ЛОКОМОТИВ (СОФИЯ) 2:2 (4:2 при дузпите)
0:1 И. Димитров (4)
1:1 Кутев (63)
1:2 З.Димитров (109)
2:2 Христов (120+3)