България измъкна ценна победа над Китай на старта на ВНЛ (видео + галерия)

Мъжкият национален отбор започна по най-добрия начин участието си във Волейболната лига на нациите! „Българските Лъвове“ постигнаха много трудна, но сладка победа над Китай с 3:2 (25:18, 18:25, 19:25, 25:17, 15:11) в първия си мач от състезателния уикенд в Нинбо.

Пламен Константинов малко изненадващо заложи в стартовия състав на България на пълния дебютант Илия Петков в центъра.
Китай - България@@@
България бързо дръпна с 3:0 срещу Китай след атаки на Боян Йорданов и Тодор Скримов и единична блокада на Илия Петков. Китай успя да изравни при 5:5 след атака в аут на Розалин Пенчев. България поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване след бърза атака на Боян Йорданов.
Доброто взаимодействие между Георги Братоев и Боян Йорданов дадоха добър резултат и България поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване. Блокада на Виктор Йосифов направи резултата 18:13. Раул Лосано взе прекъсване за Китай. Нова единична блокада на капитана Виктор Йосифов и 21:16 за България. Мощна атака по правата на Боян Йорданов и 22:16. Розалин Пенчев изведе България до геймбол с атака за 24:18. Нова технична атака на Розалин Пенчев от зона 4 и България спечели първата част с 25:18.

Волейболистите на домакините от Китай насочиха началния си удар към Розалин Пенчев. Младият български посрещач се пропука на няколко пъти и Китай поведе със 7:3. Домакините поведоха с 8:4 при първото техническо прекъсване, след като Тодор Скримов атакува в аут по диагонала от зона 4. Китай успя да поведе със 7 точки при 12:5. В игра се появи Валентин Братоев на място на Розалин Пенчев, а Георги Сеганов замени Георги Братоев. Три поредни аса на Тодор Скримов намалиха разликата до 11:14. Китай поведе при второто техническо прекъсване при 16:12. Атаки на Боян Йорданов и блокада на Виктор Йосифов намалиха разликата до 2 точки при 15:17. Китай отново поведе с 5 точки при 17:23. Пламен Константинов взе второто си прекъсване в гейма. Тройна блокада срещу атака на Тодор Скримов доведе до геймбол за домакините при 24:17. Китай спечели втората част с 25:18.

Третата част стартира равностойно. Двата отбора се догонваха в резултата до 7:7. Китай успя да поведе с точка при първото прекъсване - 8:7. Технично отиграване по правата от зона 4 над блокадата на Валентин Братоев доведе до равенство 9:9. Бърза атака на Боян Йорданов и 10:10. Последваха 6 безответни точки за домакините и Китай поведе с 16:10 при второто техническо прекъсване. Завърналият се в игра Розалин Пенчев атакува мощно над блокадата по диагонала от зона 4 - 11:16. Волейболистите на България успяха да намалят до 14:17. Аржентинският наставник на Китай Раул Лосано взе прекъсване. Троен китайски блок спря атака на Тодор Скримов - 14:18. Домакините поведоха с 19:14. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Тодор Скримов атакува мощно по правата от зона 2 - 16:20. Боян Йорданов намали до 17:21 с атака по диагонала от зона 4. Китай стигна до гейбол, след като атака на Боян Йорданов бе хваната на блокада 18:24. Атака на Миао Руантон донесе успеха на Китай в третата част с 25:19.
Светослав Гоцев и Николай Учиков се появиха в състава на България в началото на 4-ата част. Пайп на Розалин Пенчев донесе първата точка на България. Националите поведоха с 4:2 и 6:4 в началото на гейма. България поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване. Страхотна защита на Тодор Скримов даде възможност за пайп на Розалин Пенчев за 9:6. Атака на Николай Учиков след добра защита на Теодор Салпаров - 11:7. Техничен сервис на Николай Учиков - ас и 14:9. България поведе с 16:10 при второто техническо прекъсване. Технична атака на Тодор Скримов доведе резултата до 18:10. Страхотна комбинация Георги Сеганов - Розалин Пенчев доведе до 20:12 след пайп. Атака на Николай Учиков доведе до 23:17. Мощна атака на Розалин Пенчев по правата от зона 4  и геймбол за България при 24:17. Мощна контраатака на Розалин Пенчев донесе успеха на България в 4-ата част с 25:17.
Хубава комбинация между Георги Сеганов и Розалин Пенчев направи резултата 1:1 в началото на тайбрека. Страхотен блок на Светослав Гоцев и 2:1 за България. нова атака на Розалин Пенчев и 3:2. Атака в аут на китайските волейболисти и 4:2 за България. Мощен блок на Николай Учиков доведе до 5:3. Георги Сеганов пусна хитро топката в полето на домакините 6:4. Раул Лосано взе прекъсване за Китай. Капитанът Виктор Йосифов посрещна и сам завърши атаката за 7:5. Мощна атака на Тодор Скримов доведе до 8:6 при смяната на полето в тайбрека. България поведе с 9:7 след грешен начален удар на домакините. Мощна атака по правата на Розалин Пенчев от зона 4 - 10:7. Великолепна единична блокада на Светослав Гоцев за 11:7. Николай Учиков остана на единичен блок, след страхотно вдигане на Георги Сеганов над глава, и атакува по правата от зона 2 - 12:8. Атака и ас на Учиков и България стигна до мачбол при 14:9. Пламен Константинов взе прекъсване за България при 10:14. България стигна до успеха в тайбрека с 15:11, а в това и в мача с 3:2 гейма.
КИТАЙ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (18:25, 25:18, 25:19, 17:25, 11:15)
КИТАЙ: Чуан Цзян 17, Яочен Ю 4, Шухан Рао 14, Чен Джан 3, Даошуай Жи 7, Руантон Мяо 7 - Цзяхуа Тон-либеро (Цинин Джан 2, Хайксъ Ду 2, Мен Лиу, Цзяцзе Чен-либеро)
Старши треньор: РАУЛ ЛОСАНО
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 1, Боян Йорданов 17, Розалин Пенчев 14, Тодор Скримов 11, Виктор Йосифов 8, Илия Петков 6 - Теодор Салпаров-либеро (Валентин Братоев 4, Георги Сеганов 2, Николай Пенчев 1, Николай Учиков 11, Светослав Гоцев 4)
Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ.