Очаквайте в 13:00 - Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

"Синият влак" тръгна към Европа след разгром над "моряците" (видео+галерия)

Левски отпразнува своя 104-и рожден ден с класиране в евротурнирите. Отборът на "сините" разби с 4:1 Черно море в баража за Лига Европа пред около 4000 зрители на стадион "Георги Аспарухов". Така столичани станаха последният роден евроучастник за сезон 2018/2019 година, след като Лудогорец, ЦСКА-София и Славия спечелиха първите три квоти.

Габриел Обертан (23), Сержиу Буш (39), Васил Панайотов (74) и Иван Горанов (82-дузпа) бяха точни за тима на Делио Роси, а Мехди Фенуш (55) отбеляза почетното попадение за "моряците", които дори имаха възможност да изравнят преди третото попадение на столичани.

Левски - Черно море@@@26-кратните шампиони на България обаче напълно заслужено надвиха своя противник, въпреки че трябваше да треперят около 20 минути след гола на гостите.

Интересното е, че това бе втори пореден бараж за "сините" за участие в Европа. Преди 12 месеца столичани трепереха до последно срещу седмия в крайното класиране - Верея, но накрая спечелиха след дузпи.

Успехът на Левски гарантира на клуба 215 000 евро, които ще пристигнат в касите на "Тодорини кукли" от УЕФА, след като "сините" получиха визи за участие във втория по сила клубен турнир на Стария континент.

За "сините" това беше втори опит да се сдобият с билет за участие в Европа, тъй като пропуснаха първата възможност в загубения финал за Купата на България срещу Славия след дузпи. Загубата днес можеше да предизвика истинска буря на "Герена" предвид това, че щеше да бъде грандиозен провал навръх рождения ден на клуба.
Левски - Черно море@@@Наставникът на домакините Делио Роси отново можеше да разчита от първата минута на Божидар Митрев, Кали Тиам, Габриел Обертан и Сержиу Буш, които се завърнаха сред титулярите.
Италианецът заложи на 10 от 11-те футболисти, които започнаха финала за Купата на България срещу Славия. Единствено контузеният Филипе Нашименто бе заменен от Васил Панайотов.
Капитанът бе на вратата, а Роман Прохазка, Яблонски, Ейолфсон и Иван Горанов бяха защитниците. В халфовата линия действаха Панайотов, Жорди Гомес и Тиам, а по фланговете нападаха Габриел Обертан и Паулиньо. На върха на атаката се завърна Серджиу Буш.

Левски - Черно море@@@Варненци пристигнаха с група от 19 футболисти, като поради трави отпаднаха Витиня, Томбак, Минков, Кики и Огнянов, а Станчев е наказан. Илиан Илиев изненадващо остави Радослав Василев извън състава, като Марек Кузма, Георги Божилов, Аристот Ндонгала и Меди Фенуш бяха офанзивните футболисти в схемата 4-2-3-1.
Капитанът Илиев и Петър Витанов бяха опорните халфове пред Енчев, Димов, Хасан и Кононго. Вратар отново бе Благой Макенджиев.

Левски - Черно море@@@

За "сините" това беше втори опит да се сдобият с билет за участие в Европа, тъй като пропуснаха първата възможност в загубения финал за Купата на България срещу Славия след дузпи. Загубата днес можеше да предизвика истинска буря на "Герена", предвид това, че щеше да бъде грандиозен провал навръх рождения ден на клуба.

Левски - Черно море@@@Играчите на Роси влязоха по-добре в мача, като демонстрираха сериозна мотивация и търсеха попадения. Най-опасният играч на тима Паулиньо беше фаулиран няколко пъти, но въпреки това първия удар в посока на Макенджиев беше негов, но без да бъде затруднен вратарят.

Левски - Черно море@@@В 23-ата минута звездата Обертан даде аванс на Левски. Жорди Гомес с хубаво извеждащо подаване намери французина, който с левия крак отбеляза своето четвърто попадение за клуба. Попадението даде още повече самочувствие на столичани, които продължиха да атакуват, за да търсят да решат срещата.

Левски - Черно море@@@Атаките следваха една след друга, а Тиам пропусна с глава. В 39-ата минута отлична атака на домакините изправи публиката на крака. Един от най-добре представящите се футболисти на отбора тази пролет Иван Горанов проби отляво и последва двойно подаване с Буш, след което румънецът вкара своето 12-то попадение за сезона във всички турнири.

Левски - Черно море@@@Секунди по-късно вратарят на гостите остави Черно море в мача, като с фантастичен рефлекс изби удар на Паулиньо от няколко метра.

Левски - Черно море@@@На почивката Георги Божилов беше заменен от Василев. "Сините" намалиха малко оборотите, но въпреки това контролираха събитията на терена. При отлична контраатака Панайотов сбърка два пъти с подаването, като "сините" пропиляха отлична възможност да вкарат трети гол. След това Иван Горанов първо подцени една топка, а след което при опита си да изчисти топката я прати в краката на Фенуш, който моментално матира Митрев. Голът беше негов четвърти в плейофите за Европа.

Левски - Черно море@@@Този гол стресна левскарите и върна надеждата на "моряците". Едно центриране изненада Митрев и можеше да шокира трибуните, но излезе на сантиметри в аут, а след това капитанът на домакините спаси удар с глава на Василев. Варненци започнаха да атакуват още по-силно, а Буш беше сменен със Станислав Костов.

Левски - Черно море@@@Митрев трябваше да спасява Левски в 73-ата минута, когато се хвърли в краката на Фенуш и опази вратата си от евентуално 2:2.

Левски - Черно море@@@При следващаа атака сърцатият Панайотов отбеляза може би най-красивия гол в кариерата си. Той не остави никакви шансове на Макенджиев с изстрел от 19 метра, а попадението беше негово четвърто за клуба и първо за 2018 година. Роси пък беше бесен на Георги Кабаков, който спести за пети път жълт картон на Хасани, влезнал много остро в краката на Паулиньо. Преводачът Детелин Баялцалиев пък беше пратен на трибуните, тъй като също беше доста бурен към съдията.
С помощта на публиката Левски отново взе инициативата и в 83-ата минута получи право да изпълни дузпа Горанов центрира, но Хасани изби топката с ръка и реферът посочи бялата точка. Зад коженото кълбо застана Горанов, който вкара за 4:1 и завърши сезона с две попадения за любимия му клуб.
В оставащите минути първо гредата спаси "сините", а след това и Митрев. Василев удари лявата греда, а при добавката стреля, но Митрев изби в корнер.

Левски - Черно море@@@След мача феновете изпратиха с аплодисменти "сините", като скандираха към Панайотов и Прохазка да останат на "Герена", тъй като договорите им изтичат и все още не е ясно тяхното бъдеще. Словакът получи тениска от един от ултрасите, а след това се просълзи, усещайки че това бе може би неговият последен мач за Левски. Той има 173 двубоя и 24 гола със синята фланелка, като се изравни по този показател с бразилеца Лусио Вагнер.
Митрев пък напусна бесен и недоволен, въпреки опитите на Горанов и треньора на вратарите да го успокоят.

Левски - Черно море@@@Левски успя да се пребори за място в Европа, което жизненоважно за клуба, но пред Спас Русев има доста работа в следващите седмици. Оставането на Делио Роси въобще не е толкова сигурно, тъй като италианецът не изглежда напълно убеден дали иска да остане в България. Освен това, тепърва трябва да се решават имената за селекция, кой ще идва, кой ще напуска, а също така се търси и спортен директор.

Левски - Черно море@@@Грандът от София завърши сезона на трето място в Първа лига с актив от 64 точки, като спечели 18 от всичките 36 мача, допусна 8 загуби, а десет пъти завърши наравно. "Сините" изостават в крайното класиране на 17 точки от ЦСКА-София и на 22 от хегемона Лудогорец. Това само показва, че клубът има много работа, за да мечтае за нещо повече догодина, а най-голямото разочарование на левскарите остава загубата на финала за Купата от Славия, която записа рекорден девети пореден сезон без трофей на "Герена".

ЛЕВСКИ - ЧЕРНО МОРЕ 4:1
1:0 Обертан (24)