България стартира в Лигата на нациите срещу Китай

Волейболистите от националния отбор на България стартират днес участието си в новосформираната Лига на волейболните нации.

Възпитаниците на Пламен Константинов излизат срещу домакините от Китай в Нингбо от 14,30 часа.

За България в този турнир няма да играят Цветан Соколов и Теодор Тодоров, а Николай Николов ще се включи по-късно към отбора.

Във Волейболната лига на нациите при мъжете България ще бъде отбор "претендент" заедно с Австралия, Канада и Република Корея. Ядрото на турнира е Бразилия, Италия, САЩ, Китай, Сърбия, Франция, Аржентина, Иран, Полша, Германия, Япония и Русия. В следващите 5 сезона на надпреварата тези 12 основни отбора няма да могат да изпаднат от първото ниво на турнира независимо от мястото си в крайното класиране. За сметка на това четирите претенденти са заплашени от изпадане в по-долната дивизия - Лигата на претендентите, през всеки един от сезоните.

Пламен Константинов ще разчита на 14 -те волейболисти, които играха в двете приятелски срещи срещу Русия в Москва (1:3, 1:3).

Още на българска земя в студиото но Sportal TV Пламен Константинов заяви, че ще се радва, ако тимът ни спечели 2 победи от първия турнир в Китай.

Отборът на домакините от Китай загра за Лигата на нациите с два мача срещу Бразилия. Олимпийските шампиони от Рио 2016 спечелиха първия двубой с 3:1 (25:18, 21:25, 25:20, 25:21), а втория с 3:0 (25:14, 25:14, 25:15).

Волейболната Лига на Нациите (ВЛН) ще има пет седмици предварителен кръг, в който всеки отбор ще играе 15 мача - всеки срещу всеки на отделни турнири, след което шестте най-добри тима в общото класиране ще играят на финална шестица. Всяка страна ще бъде домакин на поне един турнир, а някои ще приемат по два.

България загуби първата си контрола от Русия в Москва с 1:3
Така "трикольорите" ще започнат участието си с турнир в Нингбо (Китай), където ще играят с домакините, Аржентина и САЩ. Турнирът ще бъде в уикенда 25-27 май. Следващата седмица България ще приеме турнира в Група 5, в "Арена Армеец", където ще примери сили с Австралия, европейския шампион Русия и Сърбия. Следва пътуване до Япония, където България ще играе със "самураите", Италия и световния шампион Полша. В 4-ия уикенд България ще бъде домакин на втори турнир, този път в зала "Конгресна" във Варна, където ще посрещне олимпийския първенец Бразилия, Канада и Франция. В последния състезателен уикенд "лъвовете" ще играят в Техеран (Иран) срещу домакините, Германия и Република Корея. Точните дати и програма на съответните турнири ще станат ясни по-късно.

Финалната шестица на ВЛН ще бъде между 4-и и 8-и юли на футболния стадион "Стад Пиер Мороа" в Лил, Франция.