Спартак (Варна) направи крачка към бронза (видео)

Отборът на Спартак (Варна) спечели първата среща от финала за 3/4-то място в хандбалното първенство при мъжете. В зала "Орловец" в Габрово варненци надиграха домакините от Чардафон с 29:27 (13:11) и сега трябва да спечелят задължително мач №2, за да спечелят бронза.

Домакините от Чардафон играха слабо и логично отстъпиха. Чардафон беше без Слав Колев, Евлоги Вълчанов и Георги Николов, а невъзстановеният от получената тежка травма в Добрич Христо Данаилов не беше на терена през първото полувреме. След блестящи изяви на вратаря Ивайло Костов, Спартак поведе с 4:1 и 7:4. Николай Цветков също направи добри спасявания на габровската врата и само това попречи на гостите от Варна да натрупат още по-сериозна разлика. Проблясък в рамките на три минути доведе до изравняване при 7:7 и с гол на Мирослав Денчев Чардафон за пръв път в мача поведе, но след това варненци отново поеха лидерството и се оттеглиха на почивката с аванс от 13:11. Христо Данаилов усети, че нещата не отиват в добра посока и влезе в игра, въпреки че не беше тренирал цяла седмица. Появата му се усети моментално. Габровският тим записа силна серия от 6:0 и поведе с 18:16. Накъде там, обаче, свърши всичко хубаво за домакините. Основни фигури в състава изневериха, а младоците Петко Петков, Цветелин и Стефанос Захов сякаш прегоряха. Отборът допусна прекалено много грешки и в двете фази на играта и Спартак се възползва. Четири минути преди края Чардафон все още водеше с един гол, но гостите успяха да реализират четири поредни попадения в края и триумфираха в зала "Орловец" с 29:27.

Марио Янчев беше най-резултатен за домакините с 9 точни попадения, Петко Петков вкара 6, три от които от линията за изпълнение на 7 метров наказателен удар, Димитър Петков добави 5, а Христо Данаилов - 4. За Спартак Здравко Славов отбеляза 10 гола, Владимир Няголов - 5.

"Водехме през първото полувреме, но след почивката те се откъснаха с три гола. Ние, обаче, показахме характер, изравнихме и срещата продължи гол за гол. Всичко се реши в последната минута, която започна при резултат 27:27. Здравко Славов вкара гол, те пропуснаха в атака и отново Славов бе точен за успеха. Доволен съм от себераздаването на момчетата, които показаха, че повече искат бронзовите отличия. Специално искам да благодаря на Дилян Илиев, който беше 10 месеца в Англия, но след като се завърна, изяви желание да помогне в плейофа и ни бе полезен. Във втория мач трябва да направим всичко възможно да довършим това, което започнахме в Габрово. Зная, че те ще дойдат да поправят грешката, затова се надявам публиката да напълни залата и да ни подкрепи", каза треньорът на Спартак Веселин Станков.

Втората среща е на 3 юни (неделя) от 17,00 часа в залата на Първа езикова гимназия във Варна и при победа спартаклии ще звършат трети. Ако Чардафон спечели, предстои трети решителен двубой в Габрово.