Балкан шокира Левски Лукойл с фантастичен обрат и поведе за титлата (галерия)

Балкан (Ботевград) отне домакинското предимство на Левски Лукойл и поведе с 1-0 във финалната серия на НБЛ, печелейки инфарктно със 71:69 като гост в София. Играчите на Небойша Видич се върнаха в двубоя след изоставане от 11 точки и стигнаха до победата след героична последна четвърт, която им донесе важния успех.

Мач №2 е отново в зала "Универсиада". "Сините" ще пробват да изравнят в сряда, докато балканци ще излязат за втори успех. Началният час този път ще бъде 19.00. Днес и двата отбора бяха подкрепяни от сериозен брой фенове, като агитката от Ботевград определено беше с впечатляващ размер.

Левски Лукойл - Балкан@@@

Финалистите се бяха срещали общо пет пъти през сезона преди днешния мач, като в три от случаите победите са били за Балкан, а в два - за Левски Лукойл. В мачовете за първенство балканци спечелиха на два пъти, а за Купата триумфираха веднъж, докато левскарите взеха по един успех и в двата турнира, като за Купата елиминираха съперника си на четвъртфинал
Първите минути не бяха особено резултатни, като до средата на началната четвърт двата тима си бяха отбелязали общо 10 точки - 6:4 в полза на Левски Лукойл. Поредни кошове на Аврамов и Маринов дадоха на домакините 6 точки преднина при 10:4, а след неспортсменско нарушение на Петков от състава на гостите, преднината достигна 7 точки за 13:6 и три минути до края. Балкан имаше отговор и той бе серия от 6-0, доближила гостите до 13:12 минута и половина преди сирената на първата част. След 10 минути игра на таблото светеше резултат от 19:16.
Играчите на Тити Папазов продължиха да водят в резултата, а в същото време тези на Небойша Видич изпитваха сериозни неволи в стрелбата от тройката. Добрите изяви на Божидар Аврамов и най-вече на Станимир Маринов продължиха и в тази четвърт, а Левски Лукойл имаше 9 точки преднина в средата й - 29:20. Следващите минути бяха белязани от хаотични изяви в нападение и за двата отбора, а 120 секунди преди почивката разликата пак бе 9 точки за домакините - 33:24, a на полувремето двата отбора се прибраха в съблекалнята при 34:28.
Кийт Клантън създаде доста проблеми на Балкан в подкошието и вкара 6 от първите 10 точки на своя отбор за второто полувреме, а така Левски Лукойл за първи път в мача поведе с двуцифрена разлика - 44:33 след малко повече от 24 изиграни минути. Отговорът на Балкан бе моментален и две поредни тройки, първо на Иванов, а после на Уошингтън, намалиха изоставането на гостите до 44:39. Ботевградчани обаче сякаш изпуснаха инерцията, която набраха, в следствие на което “сините” пак се откъснаха напред с повече от 10 точки - 52:41 малко пред края на третата четвърт, която приключи при 52:45.
Нещата се обърнаха в тотално различна посока със започването на последната четвърт. Стрелбите на Балкан започнаха да влизат, а Левски Лукойл изпадна в сериозна криза в нападение. Играчите на домакините не успяха да вкарат кош над 5 минути, а ботевградчани нанизаха 15 поредни точки, с които поведоха с 52:60. Николай Стоянов обаче отбеляза в две поредни атаки, а Божидар Аврамов наниза тройка, с която серията на домакините от последователни точки достигна 7, а те се доближиха на точка от ботевградския тим - 59:60 при оставащи 3:50 минути.
Кесар вкара два наказателни удара за 59:62, а нервите взеха връх и Божидар Аврамов бе санкциониран с техническо нарушение, след което разликата се увеличи до 59:63. Аврамов се реваншира с тройка за 62:63, но Венцислав Петков вкара следващите 5 точки за Балкан, разделени от две на Аврамов, за да се стигне до 64:68 минута преди края. Станимир Маринов запази надеждата жива за своите, реализирайки тройка за 67:68 точно 20 секунди преди последната сирена. Петков успя при 1 от 2 наказателни удара за 67:69, а нов кош на Маринов възстанови равенството - 69:69 при оставащи 9.1 секунди на часовника. ДиВон Уошингтън отбеляза 2/2 от наказателната линия за 69:71 и 5 секунди на таблото, а Станимир Маринов пропусна да донесе победата на своя тим в последната атака и така Балкан открадна домакинското предимство на съперника и поведе с 1-0 във финалите.

Венцислав Петков поведе Балкан към победата с 20 точки, докато ДиВон Уошингтън и Дейвид Хоутън реализираха съответно 13 и 12 точки.

Станимир Маринов бе най-резултатен за Левски Лукойл с 19 точки, Божидар Аврамов добави 14 плюс 8 асистенции, а Кийт Клантън приключи с 12 точки и 8 борби.
И двата тима нямаха ден от тройката - 4/29 за домакините и 7/29 за гостите, които като цяло стреляха по-лошо, но въпреки това се пребориха за победата. Балкан финишира с 36% успевеамост в стрелбата от игра срещу 41% за Левски Лукойл. Резервите на гостите пък вкараха 37 точки срещу 20 за играчите на столичани, които се включиха от пейката.

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ - БАЛКАН (БОТЕВГРАД) 69:71 (19:16, 15:12, 18:17, 17:26)