Челси спаси сезона с ФА Къп и победа над Юнайтед, който остана само с второто място (видео)

Челси победи с 1:0 Манчестър Юнайтед на "Уембли" в 137-ия финал на ФА Къп. Еден Азар реализира единственото попадение от дузпа в 22-рата минута. По този начин лондончани спасиха лошия си сезон, в който финишираха на пето място в крайното класиране на Премиър лийг и през следващата кампания тимът ще играе в Лига Европа. Това е осма Купа на Англия за "сините". Манчестър Юнайтед пък завършва сезона без трофей, като "червените дяволи" трябва да се задоволят само с второто място в шампионата.
Двата тима си размениха по една победа през сезона. В първия мач на "Стамфорд Бридж" лондончани се наложиха с 1:0. През втория полусезон пък "червените дяволи" отвърнаха с успех с 2:1 на "Олд Трафорд".
Финал за ФА Къп@@@
За Жозе Моуриньо това бе трета загуба от 15 финала. Антонио Конте пък спечели първия си трофей извън шампионска титла и Суперкупата на Италия. Той вече има четири победи срещу две загуби в директните сблъсъци с Моуриньо.
Тибо Куртоа започна на вратата на Челси за първи път през този сезон в двубой за Купата на Англия. Оливие Жиру беше предпочетен пред Алваро Мората. Антонио Рюдигер, Маркос Алонсо и Сеск Фабрегас също бяха титуляри. Вилиан остана на скамейката за началото.
Голямата новина в състава на "червените дяволи" бе, че голмайсторът на тима Ромелу Лукаку беше на скамейката за началото. Маркъс Рашфорд водеше атаката на Манчестър Юнайтед, а Джеси Лингард и Алексис Санчес се опитваха да му помагат по фланговете. Финал за ФА Къп@@@

Челси започна малко по-офанзивно. В деветата минута Азар проби на скорост отляво на нападението на лондончани, справи се с Фил Джоунс, след което стреля в близкия ъгъл, но Де Хеа изби с крак. Това бе първата опасност в този финал.

В 14-ата минута Бакайоко нахлу в наказателното поле, където падна. "Сините" претендираха за нарушение на Матич и дузпа, но Майкъл Оливър подмина ситуацията. Повторенията показаха, че сърбинът подпря леко в гръб Бакайоко, след което последният чукна единия си крак в другия и по този начин се препъна. Две минути след това и "червените дяволи" поискаха дузпа след падане на Алексис Санчес, който пък бе подръпнат от Моузес, но и тук Оливър прецени, че няма основания за наказателен удар.

В 21-вата минута обаче дузпата бе факт. Фабрегас изведе Азар със страхотно подаване. Белгиецът тръгна на скорост, а Фил Джоунс се опита в последния момент да направи шпагат, с който да спре съперника. Бранителят обаче на успя да играе с топката и спъна Азар, който бе точен от бялата точка, пращайки Де Хеа в противоположния ъгъл.
Антонио Конте настояваше играчът на Юнайтед да бъде изгонен, но Оливър правилно му показа само жълт картон, позовавайки се на новия принцип за отмяна на тройното наказание. Според него футболистът, който прави нарушението, не получава червен картон, ако намерението му е да играе за топката.Финал за ФА Къп@@@

Веднага след гола лондончани се прибраха в своята половина и оставиха инициативата на Манчестър Юнайтед. "Червените дяволи" започнаха да владеят много повече топката, но така и не успяха да стигнат до чисти голови положения пред вратата на Куртоа, като дори не регистрираха точен удар до почивката. Челси пък дебнеше за контраатаки.

В 53-ата минута Рашфорд центрира остро от фаул, като топката се насочи директно към вратата на Куртоа, който боксира. Три минути след това именно Рашфорд нанесе първият точен, а и най-опасен удар до момента в актива на "червените дяволи". Нападателят стреля силно от 20-ина метра, но Куртоа изби.
Юнайтед натисна и в 63-ата минута стигна до гол, който обаче бе отменен заради засада. Джоунс засече с глава центриране от фаул, а Куртоа се хвърли и със сетни усилия изби. Алексис успя да направи добавка на далечната греда и прати топката във вратата на Челси. Страничният съдия маркира засада на чилиеца, а Майкъл Оливър се допита до видеоасистента, който потвърди решението.Челси спечели Купата на Англия@@@
В 70-ата минута Алонсо пропусна да реши всичко в този мач, след като бе изведен от Канте и излезе сам срещу Де Хеа, но стреля в него и стражът изби, след което Моузес опита да центрира, но топката срещна ръката на Ашли Йънг. Оливър отново се допита до VAR, след което отсъди корнер, а не дузпа, каквато искаха от лагера на Челси.

Веднага след това Лингард изведе Рашфор очи в очи с Куртоа. Младият нападател опита да копне топката над стража, но не успя да го прехвърли и белгиецът спаси.

Моуриньо предприе двойна смяна, включвайки в игра Ромелу Лукаку и Антони Марсиал, които замениха съответно Рашфорд и Лингард.
В 80-ата минута Матич отправи топовен шут от 25 метра, но Куртоа отново успя да избие. Две минути след това Погба пропусна една от най-чистите ситуации за своя отбор. Отбраната на Челси остави сам французина, който от няколко метра засече с глава центриране на корнер, но прати топката встрани от вратата.
В добавеното време Матич стреля с глава над вратата, като това бе последният шанс за Манчестър Юнайтед, който завърши сезона без трофей.Челси спечели Купата на Англия@@@
След последния съдийски сигнал Антонио Конте и Жозе Моуриньо доказаха думите си от петък, че са се помирили и скандалите между тях са в миналото, като се прегърнаха сърдечно.

Челси: Куртоа, Аспиликуета, Кейхил, Рюдигер, Моузес, Канте, Фабрегас, Бакайоко, Алонсо, Азар (90'-Вилиан), Жиру (89'-Мората)

Манчестър Юнайтед: Де Хеа, Валенсия, Джоунс (87'-Мата), Смолинг, Йънг, Матич, Ерера, Погба, Лингард (73'-Марсиал), Санчес, Рашфорд (73'-Лукаку)