АЕК (Ларнака) спечели Купата на Кипър за втори път в историята си

АЕК Ларнака триумфира във финала за Купата на Кипър, след като победи с 2:1 Аполон (Лимасол). Това е втори трофей във витрината на АЕК, като преди това са печелили националната купа през 2004-а година. Поражението е втори горчив хап за Аполон в рамките на седмица. "Синьо-белите" от Лимасол най-напред загубиха битката за титлата с АПОЕЛ и останаха на 2-а позиция. Сега не успяха да вземат и Купата на страната.

Андре Шембри откри резултата в последната минута на първото полувреме, като цялата първа част беше под техен контрол. Те започнаха активно и в първия половин час създадоха три добри голови положения, за да се стигне до попадението на малтийския нападател Шембри, който се разписа след диагонален пас на Сардинеро.

Минута преди това попадение на Фотис Папулис за Аполон правилно беше отменено заради засада. В 69-ата минута резултатът беше изравнен. Вратарят на Аполон Бруно Вале отрази два поредни удара след изпълнение на фаул, но нямаше шанс при втората добавка, дело на Флориан Тулемесе- 1:1. Само след две минути настъпи пълен обрат, след като Апостолис Яну подаде на Акоран Рейес, който излезе сам срещу вратаря при контраатака и вкара за 2:1.

В последните минути двата отбора си размениха по една голова възможност, пропуснати от Папулис и Иван Тричковски. Съдията даде 7 минути добавено време, в което страстите взеха връх и двама играчи получиха червени картон (Яну от АЕК вече беше на пейката след смяна). През този сезон АЕК (Ларнака) завърши на 4-о място, след като в трите предишни сезона неизменно оставаше на 2-а позиция в първенството. Усилията и инвестициите на президента Андреас Карапатакис обаче ще бъдат възнаградени с четвърто поредно участие в турнира Лига Европа. През 2012-а година те дори стигнаха до груповата фаза, но останаха последни в компанията на Макаби (Хайфа), Стяуа (Букурещ) и германския Шалке'04.