Атлетико отново господства в Лига Европа! (видео+галерия)

Отборът на Атлетико Мадрид е новият шампион в Лига Европа! Момчетата на наказания днес Диего Симеоне надвиха с категоричното 3:0 Олимпик Марсилия във финалната среща в Лион. Антоан Гризман потопи мечтите на марсилските фенове с попадения в 21-ата и 49-ата минути, а Габи Фернандес ги довърши с гол в 89-ата. “Рохибланкос” отново се възкачиха на трона във втория по сила европейски клубен турнир, след като триумфираха през 2010 и 2012 година.

Финалът на Лига Европа в снимки@@@Наставникът на френския тим Руди Гарсия избра схема 4-2-3-1 с централен нападетел Валер Жермен и звездно офанзивно трио - Товен, Дмитри Пайе и Лукас Окампос. Диего Симеоне подреди състава си в 4-4-2 с Диего Коща и Антоан Гризман в атака.

Двубоят започна с прекрасна възможност за френския тим. В четвъртата минута Пайе изведе Жермен в наказателното поле, ала френският нападател шутира встрани при чудесен голов шанс почти фронтално срещу Ян Облак. ОМ стъпи по-добре на терена и първи търсеше откриване на резултата.

Финалът на Лига Европа в снимки

Испанският тим укроти началния устрем на своя съперник и се възползва от фрапантна грешка. В 21-ата минута вратарят Стив Манданда подаде топката напред към Замбо Анкиса, който сякаш се уплаши от топката и я насочи в неясна за него посока. Атлети се възползва и след пас на Габи Фернандес топката стигна до Гризман, който с лекота реализира сам срещу стража - 0:1.

Финалът на Лига Европа в снимки@@@

В 25-ата френският състав създаде суматоха пред наказателното поле на мадридчани, които обаче се справиха и изчистиха топката. В 32-ата звездата на марсилци Дмитри Пайе напусна терена поради контузия. До края на полувремето Олимпик така и не намери острота в атаките си и Облак се чувстваше необезпокояван.

В 47-ата Анхел Корея си извоюва предимство в наказателното поле след страхотен финт, но бързо беше блокиран. Две минути по-късно "дюшекчиите" нанесоха втори удар. Коке изведе Гризман, който овладя топката, напредна в наказателното поле и технично копна над вратаря за 0:2. Френската защита отново "проспа" тази комбинация и беше наказана.

Ранното попадение стъписа Олимпик и в следващите минути Атлетико диктуваше ритъма на играта. Високата преса на "червено-белите" сериозно затрудняваше френския състав. В 67-ата Сансон стреля прекалено високо при една от редките завършени атаки на марсилци. В 70-ата Саул шутира опасно, топката се отклони от Луис Густаво и излезе в корнер.

В 81-ата Марсилия можеше да се върне в мача, но сантиметри не достигнаха за попадение. Резервата Костас Митроглу се извиси и насочи прекрасно с глава, топката тупна коварно, но се отби от страничната греда. Две минути по-късно Амави отправи тежък удар от 24 метра - в ръцете на словенския вратар.

В 89-ата капитанът Габи оформи крайния резултат с трето попадение в мрежата на Манданда. Испанците достигнаха до кадрови превес в наказателното поле, Коке подаде към Габи и насочи по диагонала.

Атлетико заслужено спечели четвъртия си европейски трофей след три в Лига Европа и един в КНК. "Червено-белите" си извоюваха и правото да играят за Суперкупата на Европа, като техен съперник ще бъде победителят от финала в Шампионската лига: Реал Мадрид - Ливърпул.

Олимпик Марсилия - Атлетико Мадрид 0:3

0:1 Гризман (21)

0:2 Гризман (49)