Фернандо Каранга с първа награда след завръщането си в България

Нишикори развали рождения ден на Григор (видео)

Григор Димитров записа трета поредна загуба на турнира от сериите Мастърс в Рим. Българинът отстъпи със 7:6(4), 5:7, 4:6 на Кей Нишикори след битка, продължила почти 3 часа. Така той за трети пореден път отпадна във втория кръг. Японецът развали празника на Димитров, който днес празнува своя 27-и рожден ден.

Григор успя да обърне първия сет, въпреки че изоставаше с пробив. Той върна пробива в последния възможен момент и изравни за 5:5, а след това бе по-стабилен в тайбрека. Във втората част допусна пробив в края, въпреки че водеше в по-ранен етап на сета. Хасковлията направи това и в третата част, когато отново водеше с пробив, но допусна обрат.

Григор Димитров започна отлично двубоя срещу Кей Нишикори. Той вкара четири първи сервиса и взе първия гейм на нула. От второто му подаване обаче японецът започна да го затруднява. В петия гейм българинът се озова в ситуацият 0:40 след след няколко грешки. Той се справи и с трите възможности за пробив, а след това и с още две. Григор редуваше грешки с добри начални удари, които го измъкваха. При шестия брейк пойнт обаче той прати топката от бекхенд в мрежата и съперникът му поведе с 3:2.

Стабилната и търпелива игра на Нишикори водеше до грешки на българина. Японецът взимаше своите сервис геймове без особени проблеми и поддържаше преднината си. Когато сервираше за сета обаче, Григор вдигна нивото и изигра блестящ гейм. Той проби на нула и изравни резултата за 5:5. Този гейм даде голяма увереност на Димитров и той продължи в този дух и в следващия гейм.

Стигна се до тайбрек, в който българинът показа нерви. При 1:1 една топка на Нишикори бе в аут, но поради съмнения в решението на съдията точката бе преиграна. Преди това Григор изрази бурно  недоволството си от решението. Той изоставаше с 2:4, но успя да обърне до 6:4 и при първата възможност стигна до успех в първия сет.

В началото на втория сет изглеждаше, че четвъртият в света има предимство. Той поведе с 30:0 при сервис на съперника в третия гейм. Нишикори успя да обърне гейма и затрудни българина в следващия, но хасковлията успя да го вземе за 2:2. Григор играеше много стабилно и в седмия гейм реализира пробив. Кей не бе готов да предаде мача и успя да отговори много бързо, като веднага върна пробива.

Двамата си взимаха геймовете все по-трудно, а при 6:5 за японеца успя да се възползва от колебания в началния удар на Димитров. Няколко добри ретура, които му даваха предимство в началото на разиграванията, доведоха нещата до 0:40 и три сетбола. Първата ракета на България се справи с първите два, но при третия прати топката в аут и сетовете бяха изравнени.

Третата част започна равностойно, а Григор успя да направи пробив за 3:2 и изглеждаше, че контролира нещата. При 4:3 една топка бе дадена за аут, което означаваше две възможности за пробив за Нишикорши. Димитров поиска главния съдия да види отпечатъка, който показа, че топката е била добра, и точката бе преиграна. Въпреки това се стигна до брейк пойнт, с който той се справи, но при следващата подобна ситуация японецът успя да върне пробива и да изравни за 4:4. В този момент японецът демонстрира по-голяма концентрация, поведе с 5:4 и малко по-късно стигна до мачбол, от който успя да се възползва.