ФИФА организира нов клубен Мондиал от 2021 година

Най-добрите срещу най-добрите. ФИФА създава ново първенство, в което ще участват най-успешните отбори в Европа и света, които ще влязат в битка за новия трофей през 2021-ва. Малкото Световно първенство на клубно ниво ще се организира на 4 години и ще противопостави отбори като Реал Мадрид, Барселона, Ливърпул, Аякс, Манчестър Юнайтед, Ювентус, Интер и Милан. Съзвездие от именити клубове, които ще спечелят още приходи, фенове и престиж.

Кой ще участва?

В турнира ще участват 24 отбора, половината от които ще бъдат европейски. Списъкът ще бъде допълнен от два африкански тима, два азиатски, два от Северна Америка, 4 южноамерикански клуба, които могат да бъдат и 5, както и отбор от страната домакин. Всяко едно издание на новия турнир ще се играе между 10 и 24-ти юни и ще се организира на всеки 4 години. Целта на малкия Мондиал ще бъде да противопостави победителите от последните 4 издание на Шампионска лига, финалистите в тези двубои и най-добрите тимове в ранглистата на УЕФА. В първото издание, което ще започне през 2021-ва, ще участват отбори, получили покана.

Кои отбори ще получат покана?

Със сигурност покани ще получат осемте отбора, спечелили Шампионска лига поне 3 пъти в своята история. Това са Реал Мадрид, Милан, Байерн (Мюнхен), Барселона, Ливърпул, Аякс, Интер и Манчестър Юнайтед, към които ще се присъедини и Ювентус, който игра два финала в Шампионска лига през последните 3 години. Останалите места ще бъдат заети от отбори, които имат богата история и получават сериозни приходи от телевизионни права. Франция ще разполага с един представител, като най-логичният избор е Пари Сен Жермен. За последните две места ще спорят отбори от калибъра на Манчестър Сити, Челси, Атлетико Мадрид, Порто, Бенфика и Борусия (Дортмунд).

Какъв е регламентът?

Всички 24 отбора ще бъдат разпръснати в 8 групи, съставени от 3 тима. Само първият отбор в групата ще продължи директно напред към 1/4-финалите, които са на принципа на директната елиминация. Ако срещата завърши наравно след изиграването на редовните 90 минути, то отборите ще прибегнат към изпълнение на дузпи. Турнирът е с продължителност от 18 дни, в които всеки отбор ще изиграе минимум две срещи. Финалистите ще са изиграли максималния брой от 5 мача.

Къде ще се проведат срещите?

Първото издание на турнира по всяка вероятност ще се проведе в Китай, но кандидатурата на азиатската държа все още не е сигурна.

Колко ще получават клубовете, участващи в първото издание на турнира?

ФИФА прогнозира приходи от 2,9 млрд. евро в едно издание на турнира, което означава, че победителят ще получи близо 130-150 млн. евро. Останалите участници ще получат около 60 млн. евро за участието си.