Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1 /почивка/

Германия изненада неприятно Финландия, Швеция продължи победния си ход

Германия победи изненадващо с 3:2 Финландия в мач от група "Б" на световното първенство по хокей на лед, а Швеция се наложи с 5:3 срещу Швейцария в другия поток и продължи победния си ход.

Маркус Айзеншмид вкара победния гол за германците две минути след началото на продължението и по този начин Бундестимът зае шесто място в класирането с актив от седем точки. Лидер в групата с 16 пункта е отборът на САЩ, който по-рано през деня разгроми Норвегия с 9:3, а Финландия е на второ място с 13 точки. И американците, и скандинавците обаче имат сигурни места на четвъртфиналите.
"Победата над нация, която играе толкова добре хокей, е изключително постижение за нас", каза германският капитан Денис Зайденберг.

Само ден след победата с 5:1 над Канада, Еели Толванен даде аванс на Финландия в първата третина срещу германците, които успяха да отправят само два изстрела в частта. Втората обаче започна с изравнителен гол на Фредерик Тифелс, а Бьорн Круп се разписа за 2:1. Себастиан Ахо изравни за финалндците само 2:06 минути преди сирената, но Айзеншмид беше точен в допълнителната част и Германия спечели срещата.

"Играхме слабо във втората част, а освен това вратарят им изигра страхотен мач. На нас ни остава да чакаме следващия двубой", каза капитанът на финландците Микаел Гранлунд.

Матияс Нийдербергер спаси 36 шайби на германската врата.

Защитаващият титлата си отбор на Швеция записа шестата си победа в турнира, след като се наложи с 5:3 над Швейцария. Патрик Хорнквист, който се присъедини към отбора си след отпадането на Питсбърг от плейофите в НХЛ, вкара още в първия си мач, а Джон Клингберг, Микаел Беклунд, Адам Ларсон и Магнус Пааярви отбелязаха по още един гол.

Националният тим на Швеция, който е сигурен четвъртфиналист, води в група "А" със 17 точки, следван от Русия с 13, Чехия с 12 и Швейцария с девет.