Балкан е финал в Националната Баскетболна Лига

Отборът на Балкан (Ботевград) е първият финалист в Националната Баскетболна Лига през сезон 2017/18,след като днес възпитаниците на Небойша Видич се наложиха при домакинството си на Академик Бултекс 99 (Пловдив) със 102:91 (28:20; 21:19; 26:19; 27:33) и по този начин спечелиха полуфиналната серия с общ резултат 3:1 победи.

Джордан Калахан беше най-резултатен за победителите - 20 точки, а Христо Захариев и Брендън Фортънбъри добавиха съответно по 19 и 17 точки.

Димитър Димитров избухна с 37 точки за пловдивчани, а Васил Бачев и Никола Маравич приключиха съответно с по 21 и 16 точки.

Ботевградчани тръгнаха вихрено в мача, като набързо поведоха със 7:0, като до края на първата четвърт домакините успяха да задържат преднината си, независимо, че съперникът им се събуди към края на периода – 28:20.

В началото на вторите десет минути пловдивчани тръгнаха добре, но малко след това резервната им скамейка получи техническо нарушение, след което Петков, Иванов и Хоутън бяха точни и Балкан достигна до двуцифрен аванс – 35:23. Всичко това допълнитрлно обърка баскетболистите на Академик Бултекс 99, които буквално спряха да играят, а под другия кош Кесар и Калахан бяха безпощадни от тройката за 45:27. Асен Николов реагира мигновено с прекъсване, като наставленията му дадоха резултат и в оставащото време до края на първото полувреме Димитров и Дурчев също показаха точен мерник и върнаха пловдивските „студенти“ на само десет точки зад съперника – 39:49.

Третата четвърт започна равностойно, като домакините продължиха да демонстрират убийствено точен мерник от зоната за три точки, но съперникът не им отстъпи и след близо три минути игра разликата продължаваше да е 10 точки в полза на Балкан – 55:45. Последваха нови силни моменти за ботевградчани, които отново поеха инициативата, а това им помогна да стигнат до още по-комфортна преднина преди началото на заключителните десет минути - 75:58.

В решителната последна четвърт пловдивските „студенти“  се хвърлиха с всички сили в опит да се доближат до съперника и да потърсят обрата. Усилията им дадоха резултат и две минути преди края на двубоя Академик бе само на девет точки от Балкан – 83:92, но времето не стигна за нищо повече и победата остана в Ботевград - 102:91, което изпрати Балкан на финала в Националната Баскетболна Лига.

Балкан - Академик Бултекс 99 102:91 (28:20; 21:19; 26:19; 27:33)

Балкан: Захариев 19, Фортънбъри 17, Уошингтън 14, Кесар 16, Калахан 20 (Иванов 7, Петков 5, Хоутън 4)

Академик Бултекс 99: Дурчев 6, Бачев 21, Димитров 37, Маравич 16, Юмипиг 2 (Груев 5, Ваклинов, Секулов 2, Джонсън 2)