Цецо Соколов и Лубе отново не спряха Зенит към рекордна 4-а поредна титла в ШЛ (видео + снимки)

Руският гранд Зенит (Казан) продължи хегемонията си в европейския и световен гранд.

Момчетата на треньора Владимир Алекно надделяха изключително драматично над вицешампиона на Италия Лубе (Чивитанова), с националът Цветан Соколов в състава си, с 3:2 (29:27, 18:25, 23:25, 25:23, 17:15) в големия финал във финалната четворка на Шампионската лига, игран тази вечер в пълната с над 7500 зрители баскетболна зала в Казан.

Срещата бе повторение на финала на Световното клубно първенство в Полша в края на миналата година, когато Зенит спечели с 3:0 гейма. Така Зенит успя да спечели рекордна 4-а поредна титла от Шампионската лига и общо 6-а в историята си.

Зенит (Казан) обърна Лубе и отново спечели Шампионската лига@@@

Това беше и 5-и трофей за казанци от 5 възможни (б.р. титла на Русия, Купа и Суперкупа на Русия и Световното клубно първенство) през този сезон, което също си е рекорд.

От друга страна Лубе не съумя да спечели Шампионската лига едва за втори път в своята история след далечната 2002 година и остава със сребърните отличия. Лубе имат и два бронзови медала през 2016-а и 2017-а.

По-рано днес другият италиански гранд Сър Колуси Сикома (Перуджа) пък завоюва бронзовите медали, след като надигра полския ЗАКСА (Кенджежин-Кожле) също с 3:2 гейма.

Началото на първия гейм на срещата бе равностойно до 6:6, след което Лубе поведоха с 8:6 след отлична атака на Цецо Соколов и страхотен блок на сръбския център и национал Драган Станкович. Последваха блок-аут на кубинската звезда Вилфредо Леон и ас на Алексей Самойленко и 8:8. Играта продължи равностойно до 14:14, след което казанци дръпнаха с 16:14 след грешка на Лубе и мощна атака на Леон. Атака през центъра и контра на Станкович и 16:16. Лубе даже дръпна със 17:16 след отлична изява при мрежата на Цецо Соколов. Зенит веднага си върна преднината при 18:17 след две силни атаки на Максим Михайлов. Резултатът стана 19:17 след блокада на Артьом Волвич, което накара треньорът на италианския тим Джампаоло Медей да вземе тайм-аут. Лубе стигна до ново равенство при 21:21 след грешка от сервис на Леон и страхотна контра на влезлия като резерва Иржи Ковар. След прекъсването за Владимир Алекно последва ас на Соколов и 22:21. Борбата продължи за всяка точка до 27:27, но в крайна сметка Зенит измъкна гейма с 29:27 след атака през центъра на Артьом Волвич и мощен ас на Леон.

Втората част започна малко по-добре за Лубе, които поведоха с 4:2. Разликата се запази до техническото прекъсване, което дойде при 8:6 за италианския гранд. Постепенно Зенит успя да изравни при 10:10 след силни изяви на Вилфредо Леон. Двата тима продължиха да се борят за всяка точка до втората техническа пауза, която дойде при минимална преднина за Лубе - 16:15. Последва атака на Тейлър Сандър и 17:15. Разликата нарасна до 21:17 след успешна атака на Иржи Ковар и ас на американския разпределител Мика Кристенсън. В крайна сметка Лубе взе гейма с убедителното 25:18 след два страхотни блока на Цецо Соколов и изравни резултата на 1:1.

В началото на третия гейм Лубе бързо поведе с 3:0 след блок-аут на Цецо Соколов и контра през центъра на Драган Станкович и грешно съдийско отсъждане, което видимо бе в ущърб на Зенит. Соколов и компания запазиха предимството си до 8:5 след атака през нова центъра на Станкович. Разликата нарасна до 10:6 след страхотен блок на Станкович. Лубе продължи да води до 16:12 след нова успешна атака на Цецо Соколов. Последва поредна силна блокада на Станкович и 17:12. Играта продължи точка за точка до 21:16 след блок-аут на американеца Тейлър Сандър, след което домакините от Зенит намалиха до 21:18 след силна атака и мощен ас на Вилфредо Леон. Все пак, Лубе успя да затвори гейма в своя полза при 25:23 след поредна страхотна атака през центъра на Станкович и поведе с 2:1.

И четвъртата част стартира по-добре за Цецо Соколов и компания, които дръпнаха с 4:2. Зенит, обаче, веднага стигна до равенство при 5:5 след атака на Максим Михайлов и блок на Артьом Волвич. Последваха две страхотни атаки на Тейлър Сандър и мощен ас на Соколов и 8:5 за Лубе. Постепенно казанци изравниха при 10:10 след силна атака на Матю Андерсън и мощна контра на Михайлов. Грешка на домакините от сервис и нова контра на Соколов и 12:10 за италианския гранд. Стигна се до поредно равенство при 12:12 след грешка на българския диагонал. Цецо Соколов се реваншира веднага с отлична атака, последвана от мощен ас на Османи Хуанторена и 14:12 за Лубе. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:13 за Лубе след страхотна единична блокада на Сандър. Зенит съумя да изравни при 18:18 след нова атака на Михайлов и блокада на разпределителя Александър Бутко. Равенството се запази до 21:21, след което последва ас тип "чекмедже" на Алексей Самойленко - 22:21 за домакините и тайм-аут за Джампаоло Медей. Това не помогна и Зенит спечели гейма с 25:23 след две атаки блок-аут на Вилфредо Леон, с което вкараха финала в тайбрек.

След равностойното начало на петия решителен гейм, Лубе поведе с 5:2 след блок-аут на Цецо Соколов и страхотна блокада на Драган Станкович. Размяната на полетата пък дойде при 8:6 за италианския тим след нова успешна атака на Тейлър Сандър. Страхотна контра на Соколов и 9:6. Разликата стана 11:7 след атака в аут на Матю Андерсън. Зенит остана в играта като намали до 11:10 след ас на разпределителя си Александър Бутко и контра на Алексей Самойленко. Стигна се до 11:11 след фантастична контраатака-пайп на Вилфредо Леон. Борбата за всяка точка продължи до край, но в крайна сметка Зенит триумфира след 17:15 и 3:2 след атака и мощен ас на Вилфредо Леон, който изигра последния си мач за казанци.

Цецо Соколов изигра невероятен мач за Лубе и заби 29 точки (4 блока, 2 аса и 62% ефективност в атака)

.

Капитанът на тима Драган Станкович завърши с 19 точки (

6 блока!

и 65% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успеха.

Вилфредо Леон пък завърши с фантастичните 33 точки (2 блока, 4 аса, 59% ефективност в атака и 40% позитивно посрещане) за победата на Зенит.

Максим Михайлов пък добави 24 точки (1 блок, 1 ас и 49% ефективност в атака) за успеха.

КУЧИНЕ ЛУБЕ (ЧИВИТАНОВА, ИТАЛИЯ) - ЗЕНИТ (КАЗАН, РУСИЯ) 2:3 (27:29, 25:18, 25:23, 23:25, 15:17)