Ливърпул приключи ударно сезона в Премиър лийг, Салах с рекорд и "Златната обувка" (видео)

Ливърпул изпълни целта си в Премиър лийг и запази мястото си в топ 4 след убедителен успех с 4:0 над Брайтън на "Анфийлд". Мърсисайдци финишират на четвърто място в крайното класиране, а на селекцията на Юрген Клоп предстои най-важният мач - финала в Шампионската лига срещу Реал Мадрид. Мохамед Салах (26') вкара 32-рия си гол в Премиър лийг, с което подобри рекорда за най-много попадения, отбелязани в рамките на един сезон във Висшата лига, откакто надпреварата се провежда във формат от 38 кръга. Заедно с това египтянинът спечели и "Златната обувка", която се връчва за голмайсторкия приз в Премиър лийг. Деян Ловрен (40') удвои до почивката, а през втората част Доминик Соланке (53') и Андрю Робъртсън (85') вкараха първите си голове за Ливърпул, с което оформиха крайния резултат.

"Червените" са единственият отбор в Премиър лийг, който приключва сезона непобеден у дома.

Джеймс Милнър пропусна двубоя заради мускулна контузия. Доминик Соланке пък започна  заедно с титулярното нападателно трио Салах - Фирмино - Мане. Джордан Хендерсън се завърна.

Локадия, Скелото, Марч и Каял стартираха за Брайтън.

В седмата минута малко не достигна на Соланке да се възползва от грешка на Дъфи, който върна лошо към Райън. Нападателят обаче не успя да овладее топката и стражът на гостите я улови. Минута след това домакините можеха да получат дузпа, след като Дъфи игра с ръка в опита си да пресече с глава едно центриране към Салах. Кевин Френд обаче реши да не отсъжда 11-метров наказателен удар. В 18-ата минута Френд за втори път подмина спорна ситуация в наказателното поле на Брайтън. Този път Дъфи влезе в краката на Салах, без да успее да играе с топката. Контакт имаше, но сигнал отново не последва. Минута след това Ливърпул създаде най-чистата възможност до момента. Салах изведе добре Мане, но сенегалецът, който можеше да подаде и към Фирмино, реши да стреля право в Райън, който спаси.

В 26-ата минута логичното се случи. Соланке пусна много хитро топката по земя в наказателното поле, Салах се обърна добре и стреля в ъгъла - 1:0 за Ливърпул и 32-ри гол за египтянина в Премиър лийг.

Четири минути след това Салах пропусна чудесна възможност да удвои. Мане и неговият партньор в атака излязоха сами срещу Райън, като този път сенегалецът подаде към своя съотборник. Голмайсторът на Ливърпул обаче бе много близо до вратаря, който изби. Салах получи шанс за добавка, но бранител изчисти от голлинията.

Доминацията на домакините закономерно доведе до втори гол в 40-ата минута, когато Деян Ловрен се извиси и засече с глава центриране на Анди Робъртсън.

Ливърпул - Брайтън@@@

В 53-ата минута Доминик Соланке направи 3:0. Фирмино подхвана атаката, след което Салах премина между двама бранители и изведе младия нападател, който със страхотен изстрел прати топката под гредата, вкарвайки първия си гол за Ливърпул.

Пет минути след това Фирмино се озова очи в очи с Райън, но не успя да преодолее стража, който изби.

Мохамед Салах получи "Златната обувка"@@@

В 85-ата Анди Робъртсън оформи крайния резултат. Адам Лалана изведе Ингс отляво, след което последва центриране. Дънк изчисти, но прати топката на крака на Робъртсън, който стреля по земя, вкарвайки първия си гол за мърсисайдци.

Ливърпул завършва на четвърто място с актив от 75 точки - две по-малко от Тотнъм, който остана на трето място, и пет повече от Челси. Брайтън финишира на 15-а позиция с 40 пункта.

След последния сигнал легендата на Ливърпул Кени Далглиш връчи "Златната обувка" на Мохамед Салах (32). Египтянинът спечели приза, след като завърши с два гола повече от Хари Кейн (30).