Начало и край: Тийм срази Надал и върна Федерер на върха (галерия)

Най-дългата серия от поредни спечелени сетове на каквато и да е настилка в АТP тура приключи, след като Доминик Тийм взе първо сет, а после и целия мач срещу Рафаел Надал в четвъртфиналите на турнира в Мадрид. Австриецът надви Рафа със 7:5, 6:3), а реално поредицата на Надал приключи срещу същия съперник, срещу който стартира.
Доминик Тийм - Рафаел Надал@@@
Последният загубен сет на Рафа на клей бе именно срещу Тийм миналата година. Днешната загуба на Надал означава, че от понеделник той ще сдаде лидерската позиция в световната ранглиста, а №1 ще стане Роджър Федерер. Испанецът бе триумфирал в 50 поредни сета и в общо 21 мача на червени кортове в рамките на последните 51 седмици.

Австрийският тенисист показа добра игра на форхенд и бекхенд и не позволи на Надал да влезе в ритъм в първия сет. Той имаше шанс да затвори първия сет при 40-30 и 5:4 в своя полза, но допусна непредизвикани грешки, които удължиха встъпителния сет, приключил при 7:5 за Тийм след 75 минути тенис в испанската столица.

Тийм поведе с 3:1 във втория сет, след което Рафа се върна и изравни до 3:3. Точно тогава обаче 24-годишният австриец показа характер и спечели 10 от 11 възможни точки, в следствие на което затвори срещата в своя полза след 6:3.

С днешния си успех Тийм се нарежда до Гастон Гаудио и Новак Джокович. Тримата са единствените играчи в историята, които са печелили по три или повече пъти на клей срещу Надал. В полуфиналите съперник на Доминик ще бъде Кевин Андерсън. Южноафриканецът е поставен под №6 в основната схема, докато Тийм е №5.