Ювентус разпердушини Милан и заслужи купата! Донарума "подари" два гола (галерия)

Италианският колос Ювентус смаза Милан с 4:0 във финала за Купата на Италия, с което си гарантира на 99% златния дубъл в калчото. "Бианконерите" се нуждаят само от точка, за да спечелят седма поредна титла на Италия, а тази вечер доставиха огромна радост на тифозите си, разбивайки "росонерите" с 4:0. Сблъсъкът се игра пред пълни трибуни на "Олимпико" в Рим.

Всичко за Милан свърши в рамките на седем минути: между 57-ата и 64-ата, когато "зебрите" вкараха първите си три попадения. Меди Бенатия откри с глава, след което Дъглас Коща шутира за 2:0. В 64-ата минута Бенатия отблизо увеличи аванса на фаворита. За втория и третия гол огромна вина носи вратарят на Дявола Джанлуиджи Донарума, който не реагира адекватно и двата пъти. Никола Калинич порази собствената си врата с автогол в 76-ата минута за крайното 4:0.

Очаквано в единайсеторката на "бианконерите" липсваше Гонсало Игуаин за сметка на Марио Манджукич. Старата госпожа преследваше 13-и трофей от надпреварата, докато за "росонерите" това щеше да е шести такъв. Торинският гранд почти си гарантира седма поредна титла на Италия, а купата във Вечния град дойде като десерт за Юве.

В същото време Милан на Дженаро Гатузо беше амбициран да зарадва тифозите си с последния възможен трофей, който да направи по-сладък много колебливия сезон на миланистите.

Ювентус - Милан 4:0@@@

Десетина минути преди началото на финала Андреа Пирло донесе купата на игрището. Световният шампион от 2006 година е бивша звезда и на "росонерите", и на "зебрите", заради което бе посрещнат с аплодисменти и от двете агитки. Поради липсата на буферна зона, на трибуните на "Олимпико" имаше 70 000 зрители.

Първото полувреме бе нервно, което е нормално за финален мач. В началото Сами Кедира и Пауло Дибала изпуснаха изгодни положения в наказателното поле пред Джанлуиджи Донарума.

Милан отговори с опасен шут на Сусо, който пробва бдителността на Джанлуиджи Буфон.

В 37-ата минута Марио Манджукич потърси мрежата с глава, но Джиджо улови топката пред голлинията на "росонерите".

В края на първата част имаше грубо нарушение срещу Чалханоолу, но реферът Антонио Дамато даде сигнала за почивка, след което имаше разправии на терена.

През второто полувреме Ювентус натисна сериозно газта. Дибала опита мерника си отдясно в 52-ата минута, а същото стана и няколко минути по-късно, когато Донарума отби в корнер. Тогава обаче последва наказателната акция на шампионите.

В 57-ата минута Меди Бенатия откри резултата, посрещайки с глава центрирането от ъглов удар. "Росонерите" искаха нарушение срещу Давиде Калабрия във вратарското поле, но такова не бе отсъдено от главния съдия - 1:0 за Юве!

В 61-ата минута Дъглас Коща стреля от средна дистанция, а топката мина през ръцете на Донарума за 2:0.

Само 180 секунди по-късно лек удар с глава хвана неподготвен Джиджо, който изпусна левашки топката, а Бенатия, който дебнеше наблизо, без проблеми мушна кълбото в мрежата - 3:0 за Старата госпожа!

В 76-ата минута крахът на Милан стана пълен, след като резервата Никола Калинич си вкара автогол за 0:4. Хърватският нападател прониза собствената си врата с глава след корнер отдясно.

Скоро след четвъртия шамар на "зебрите", Джиджи Буфон показа класа, спасявайки два последователни изстрела към неговата рамка. Веднага след това Дибала, който изнесе силен мач, опита да прехвърли Донарума от около 40 метра, но топката излезе в аут.

До 90-ата минута мачът, разбира се, се доиграваше. Юве не потърси пети гол, докато миланистите нямаха сили да отвърнат с нищо повече. Така Старата госпожа триумфира с трофея и е на прага на нещо историческо - дубъл за четвърта поредна година в италианския футбол. Масимилиано Алегри също е изправен пред рекорд - специалистът може да стане първият наставник в Европа с дубъл в четири последователни години.

Ювентус - Милан 4:0