България загуби първата контрола в Белград

Волейболистките от националния отбор на България загубиха първата си контрола срещу европейския шампион Сърбия. "Лъвиците" остъпиха на олимпийските вицешампионки с 1:3 (17:25, 14:25, 23:25, 27:25) в първата проверка между двата тима, играна тази вечер при закрити врати в залата на спортен комплекс "Вождовац" в сръбскара столица Белград. Това бе и неофициален дебют за новият селекционер на България Иван Петков.

Приятелските срещи са част от подготовката на България за предстоящата Златна Европейска лига и на Сърбия за новата Волейболна лига на Нациите (б.р. наследник на Световното Гран При за жени). Утре (9 май) двата отбора ще изиграят още една контрола при закрити врати.

Сръбкините почти напълно надиграха българските волейболистки в първите три гейма, които спечелиха категорично. Двамата наставници Иван Петков и Зоран Терзич, обаче, се разбраха за още един допълнителен гейм, който българските "трикольорки" измъкнаха след 27:25. Петков и Терзич дадоха шанс за изява на почти всичките си налички състезателки.

Най-резултатна за българския тим бе Гергана Димитрова със 17 точки (1 блок, 1 ас, 39% ефективност в атака и 57% позитивно посрещане). Мира Тодорова добави още 10 точки (2 блока и 42% ефективност в атака). За домакините от Сърбия Бранкица Михайлович, която игра цял мач, завърши с 14 точки (1 блок, 57% ефективност в атака и 75% позитивно посрещане) за победата.

СЪРБИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (25:17, 25:14, 25:23, 25:27)
СЪРБИЯ: Ана Антонийевич 1, Тияна Бошкович 9, Бранкица Михайлович 14, Бояна Миленкович 8, Мина Попович 6, Стефана Велкович 6 - Силвия Попович-либеро (Сладяна Миркович, Ана Биелица 9, Йована Стеванович 4, Йелена Благойевич 5, Мая Алексич, Теодора Пушич-либеро)
Старши-треньор: ЗОРАН ТЕРЗИЧ
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 2, Мирослава Паскова 5, Мария Каракашева 4, Гергана Димитрова 17, Христина Русева 3, Мира Тодорова 10 - Жана Тодорова-либеро (Силвана Чаушева 6, Кристина Гунчева 2)
Старши-треньор: ИВАН ПЕТКОВ.

Статистика: Дарко Митрович (скаутмен на България)