Баскетбол

Академик Бултекс 99 спря Балкан със здрава защита

08 май 2018 | 20:38 - Обновена
Академик Бултекс 99 изравни полуфиналната серия в НБЛ срещу Балкан (Ботевград), печелейки мач №2 с 68:59. Така двата отбора ще се отправят към “Арена Ботевград” при резултат 1-1, след като “зелено-белите” измъкнаха успеха в Пловдив преди два дни, но днес съперниците им бяха далеч по-подготвени и заслужено взеха първия си успех в тази фаза.

Домакините наложиха надмощие в подкошието в първите 10 минути, като Балкан така и не успя да намери отговор за високите играчи на Академик Бултекс 99. Те комбинираха умело помежду си и имаха значителен принос за разликата от 25:18 след първата четвърт. Във втората част пловдивчани затегнаха още повече така или иначе здравата си защита от предходния период и съумяха да ограничат Балкан до само 10 точки в десетте минути преди почивката. От своя страна те реализираха почти двойно повече и в средата на двубоя бяха напред с цели 16 точки - 44:28.

Резултатността падна в третата част, но разликата продължаваше да е доста сериозна в полза на пловдивския тим. В тази четвърт домакините отново допуснаха малко точки - 11, но от своя страна също вкараха само 11 и така двата отбора стартираха последните 10 минути при резултат 55:39. В средата на четвъртата част Академик Бултекс водеше с 61:47, а точно тогава Балкан показа хъс и направи серия от 10 точки без отговор, които съкратиха разликата до 61:57 малко повече от две минути преди сирената. До края на двубоя обаче пловдивчани вкараха 7 точки срещу само 2 за гостите и спечелиха с 68:59.

Димитър Димитров бе най-резултатен за победата със 17 точки, Александър Груев вкара 15, а Никола Маравич и Айзея Юмипиг добавиха по 13. Академик Бултекс 99 компенсира слабата стрелба от тройката (4/19) със стабилна такава за 2 точки (19/34) и от наказателната линия (18/21).

ДиВон Уошингтън реализира 16 за Балкан, докато Венцислав Петков реализира 13. Гостите обаче стреляха само 33% от игра - 15/39 за 2 точки 7/26 от тройката.