Етър надигра Пирин, но ще трепери на реванша

Отборът на Етър победи Пирин (Благоевград) с 2:1 в първия мач между двата тима от плейофа за оставане в Първа лига. На стадион "Ивайло" головете за домакините отбелязаха Ерик Почански (26) и Самб Бадара (32), а Радослав Кирилов вкара много важен гол в 71-ата минута, който дава сериозни шансове на "орлетата" в реванша на стадион "Христо Ботев" в Благоевград.

Играчите на Красимир Балъков тотално надиграха своя противник през първото полувреме, като напълно заслужено водеха с два гола. Футболистите на Бала зарадваха публиката на "болярите", която дойде да подкрепя отбора. През втората част гостите се възползваха от това, че домакините намалиха оборотите, като накрая дори вкараха важен гол.

Неприятната новина за "зелените" е, че твърдите титуляри Преслав Йорданов и Антон Костадинов се контузиха, като трябваше да напуснат принудително терена. Таранът стори това още в третата минута, когато се свлече на терена. Халфът пък беше заменен в началото на втората част.

Нападателят на гостите Преслав Йорданов се контузи още в третата минута и беше заменен принудително от Манол Чапов. Веднага след това в шестата минута Ерик Почанки удари горната греда на гостите с удар от 18 метра. Румен Руменов пък направи сериозен пропуск в 17-ата минута, когато прати топката в аут от пет метра.

През този период на терена "виолетовите" атакуваха по двата фланга, като затрудняваха "орлетата".  Така в 26-ата минута Почански изправи публиката на крака. Център нападателят Бадара се пребори за топката, след което с хубаво подаване изведе своя съотборник, който не остави шансове на Георги Георгиев. Попадението беше трето за нападателя през този сезон от 16 мача.

Голът вдъхна още повече увереност на Георги Сърмов и компания, които продължиха да атакуват, а в 32-ата минута вкараха и втори гол. Този път Димо Атанасов се откъсна на ръба на засада и с хубаво центриране отляво намери връхлитащия Бадара, който с глава прати топката за втори път в мрежата на "орлетата". Това беше десети гол за тарана, който е за първи сезон в България.

Играчите на Етър продължиха да доминират, но пропуснаха добра възможност, за да вкарат и трети гол преди почивката.

Втората част започна отново с по-добра игра на "болярите", които имаха още един шанс, а травма на Костадинов принуди Радуканов да пусне Методий Стефанов. Постепенно отборът на Етър, който хвърли много усилия преди почивката, намали оборотите, като позволи на Пирин да поглежда към вратата на Христо Иванов. Вратарят спаси хубав удар на Радослав Кирилов отдалеч.

Балъков пусна Никола Колев и Даниел Младенов, но и двамата не се включиха добре. "Орлетата" търсеха гол, който да остави шансовете на тима за реванша и той падна в 71-ата минута. Негов автор стана националът Радослав Кирилов с технично изпълнение. Крилото беше оставен непокрит на 10 метра от вратата и с хубав изстрел намали, като сега Пирин се нуждае от победа с 1:0, за да остане в елита. Бившият играч на Киево има вече три гола в Първа лига. Етър пък ще си гарантира оставането и с равенство в Благоевград на 14 май.

"Орлетата" остнаха само с една победа във Велико Търново, която е постигната през далечната 1989 година. Този успех на Етър беше 14-и от 33 мача между двата тима, докато благоевградчани останаха с 13 победи, а равенствата пък са шест. Головата разлика обаче е 44-43 в полза на Пирин.