Балкан оцеля в Пловдив и поведе в полуфиналите

Отборът на Балкан (Ботевград) повече с 1:0 победи в полуфиналния плейоф на Националната Баскетболна Лига, след като  се наложи при визитата си на Академик Бултекс 99 (Пловдив) със 79:78 (27:13; 16:21; 18:25; 18:19).

Брендън Фортенбъри беше най-резултатен за „зелените“ – 15 точки, а Венцислав Петков и ДеВон Уошингтън добавиха по 13 точки, като американецът записа на сметката си и 12 борби.

Димитър Димитров беше най-резултатен за домакините – 22 точки, а Васил Бачев и Никола Маравич добавиха съответно по 16 и 15 точки.

Гостите от Ботевград откриха резултата, след като Уошингтън се ориентира добре в подкошието на съперника, но след това пловдивчани отговориха с тройка на Бачев и кош на Димитров за 5:2. В следващите няколко атаки играта вървеше кощ за кош, но след това „зелените“ вдигнаха рязко оборотите и след убийствена ефективност в нападение си подсигуриха комфортен аванс след първите десет минути – 27:13.

Наказателната акция на ботевградчани продължи с пълна сила в началото на втория период и след по-малко от три минути преднината на Балкан вече премина границата от 20 точки – 36:15. Случаващото се принуди Асен Николов да вземе прекъсване, като наставленията на младия специалист определено дадоха резултат. Домакините затегнаха защитата, а в нападение реализираха убийствена серия от 17:2, с която успяха да стопят значителна част от изоставането си – 34:43 на почивката.

Пловдивчани започнаха силно второто полувреме с добри отигравания на Бачев и Димитър Димитров, с което Академик Бултекс 99 се доближи само на четири точки от гостите – 41:45. В следващите минути нервите взеха предимство в играта и на двата отбора, което доведе до поредица грешки. В този момент реферите допълнително нагнетиха обстановката, след като отсъдиха две последователни технически нарушения на Мартин Дурчев, с които пратиха лидерът на домакините преждевременно под душовете. Баскетболистите на Асен Николов успяха по-бързо да влязат в ритъм и се доближиха на само две точки от Балкан – 59:61 след 30 минути игра.

На старта на заключителната четвърт домакините стигнаха до равенството – 61:61 след два успешни наказателни удара на Маравич – 61:61 и всичко в този двубой започна отначало. Точно в този момент реферите отново насочиха вниманието към себе си, след като отсъдиха изключително спорно неспортсментско нарушение на Димитър Димитров. Въпреки новите удари, които понесоха, пловдивските „студенти“ не се пречупиха и стигнаха до пълен обрат след отлични комбинации завършени от Груев, Юмипиг и Маравич – 74:69 при 3:27 минути до последния съдийски сигнал.

Последва прекъсване за Небойша Видич, след което възпитанциите му успяха да се съберат и да поведат отново с една точка при 7 секудни до края, а в ответната атака домакините не успяха да се разпишат и победата замина за Ботевград – 79:78.

Академик Бултекс 99 – Балкан (13:27; 21:16; 25:17)

Академик Бултекс 99: Дурчев, Бачев, Димитров, Маравич, Юмипиг (Груев, Ваклинов, Михайлов, Ставрев, Секулов, Жардим, Джонсън)

Балкан: Петков, Фортънбъри, Уошингтън, Кесар, Калахан (Иванов, Илиев, Христов, Захариев, Кочев, Василев, Хоутън)