Маркес спечели ГП на Испания, а Дови, Педроса и Лоренсо създадоха меле

Защитаващият титлата си в MotoGP Марк Маркес с Honda спечели състезанието за Гран При на Испания със солидна преднина, след като тримата му основни преследвачи Андреа Довициозо (Ducati), Дани Педроса (Honda) и Хорхе Лоренсо (Ducati) катастрофираха заедно осем обиколки преди карирания флаг. От техния инцидент освен Маркес, спечелиха и Йоан Зарко със сателитната си Yamaha и Андреа Яноне със Suzuki и се качиха на подиума съответно с втора и трета позиции.

Катастрофата в състезанието промени значително генералното класиране в MotoGP след този четвърти кръг от началото на сезон 2018. Маркес е лидер с актив от 70 точки, следван от Зарко на цели 12 т., от Винялес - на 20 т., от Яноне - на 23 т. и от Довициозо - на 24 т.

Веднага след старта Хорхе Лоренсо, стартирал четвърти, поведе колоната от мотоциклетисти и бе последван от Дани Педроса и Йоан Зарко. Стартиралият от полпозишън Кал Кръчлоу падна до четвърто място. Още във втората обиколка Маркес изпревари Кръчлоу и Зарко, а в началото на следващата - и Педроса.

В четвъртата обиколка Дови вече напредна до шеста позиция, а по-назад Винялес бе затворен чак на 13-ата. В рамките на само пет обиколки Зарко също изгуби пет места и от второ зае седмо. В седмата обиколка стартиралият първи Кръчлоу претърпя катастрофа на завой номер 1, което бе бонус за Дови, който напредна до четвърта позиция.

В деветата обиколка Маркес за първи път пое лидерството от Лоренсо. Секунди по-късно Довициозо изпревари Педроса и излезе трети зад съотборника си Лоренсо. Двамата пилоти на Ducati започнаха собствена битка, като Лоренсо по всякакъв начин пазеше позицията си.

В 13-ата обиколка на завой номер 1 катастрофира дебютантът Томас Люти, а на следващото завъртане Маркес изпусна леко мотора на същото място и бе на косъм от това да последва съдбата му, но успя да спаси падането.

Осем обиколки преди края дойде и най-драматичният момент в състезанието. Андреа се опита да изпревари Лоренсо, но направи грешка и вместо това допусна пред себе си Педроса. При излизането от завоя Лоренсо се удари в Педроса, а Дови не успя да избегне удара в тях двамата. Никой от пилотите не пострада от инцидента, състезателната комисия разгледа ситуацията и реши, че никой от замесените състезатели няма да получи наказание.

Катастрофата им даде на Маркес преднина от над седем секунди в последните обиколки и без никакви рискове той триумфира за втори пореден път след успеха в Тексас.

Гран При на Испания отново се оказа сериозна спънка за тима на Yamaha. Валентино Роси финишира пети, но само благодарение на всичките инциденти, станали пред него. Маверик Винялес се движеше извън топ 10 за по-голямата част от състезанието, но все пак успя да финишира седми.

В 13-ата обиколка цялата публика на трибуните на испанската писта "Херес" станаха на крака и аплодираха 13-кратният мотоциклетен шампион Анхел Нието, който почина миналата година при пътен инцидент с АТВ. От този уикенд и пистата "Херес" вече носи официално име "Херес - Анхел Нието".