Борусия (Д) спаси Майнц и се сбогува с легенда

Тимът на Майнц 05 запази мястото си в в германския футболен елит и през следващия сезон. Това стана факт след победата на Майнц с 2:1 на “Сигнал Идуна Парк” срещу домакините от Борусия (Дортмунд) в мач от предпоследния 33-и кръг на Първа Бундеслига. И трите гола в двубоя бяха отбелязани до 16-ата минута, а в оставащите 74 резултатът не бе променен и “жълто-черните” от Дортмунд записаха поражение в последния си домакински мач за сезона.

Срещата ще се запомни и с емоционалното сбогуване с дортмундци на легендата на Борусия Роман Вайденфелер, който слага край на кариерата си след последния мач от сезона. 37-годишният вратар се обърна към публиката на “Сигнал Идуна Парк” с реч на терена, а феновете му отговориха с посветена на него хореография.

Самият мач не се разви по добър за домакините начин, тъй като началните минути бяха кошмарни за дортмундци. Още в 4-ата минута гостите от Майнц излязоха напред в резултата след страхотна атака, завършила с точен удар във вратата на Боте Боку.

В 13-ата минута японският нападател Йошинори Муто направи резултата 0:2. Муто изпревари вратаря Роман Бюрки и с глава отклони топката в мрежата след центриране на Пабло де Бласис.

Три минути по-късно Максимилиан Филип върна едно попадение за “жълто-черните”. След прекрасна индивидуална акция на младия талант Джейдън Санчо, 18-годишният англичанин намери в наказателното поле на гостите Филип, който с шут отблизо бе точен за 1:2.

До края на двубоя Борусия не успя да стигне поне до равенство и кръг преди края заема трето място в класирането с 55 точки (с 3 повече от четвъртия Хофенхайм, на който гостува в последния кръг - б.р.). Борусия няма шанс за второто място, на което е местният съперник Шалке 04 с 60 точки. “Кралскосините” от Гелзенкирхен пък се намират на цели 24 точки от шампиона Байерн (Мюнхен).

Майнц е 14-и в подреждането с 36 точки и няма начин да попадне в опасната зона в последния кръг.