Германия

Борусия (Д) спаси Майнц и се сбогува с легенда

05 май 2018 | 18:44 - Обновена
Тимът на Майнц 05 запази мястото си в в германския футболен елит и през следващия сезон. Това стана факт след победата на Майнц с 2:1 на “Сигнал Идуна Парк” срещу домакините от Борусия (Дортмунд) в мач от предпоследния 33-и кръг на Първа Бундеслига. И трите гола в двубоя бяха отбелязани до 16-ата минута, а в оставащите 74 резултатът не бе променен и “жълто-черните” от Дортмунд записаха поражение в последния си домакински мач за сезона.

Срещата ще се запомни и с емоционалното сбогуване с дортмундци на легендата на Борусия Роман Вайденфелер, който слага край на кариерата си след последния мач от сезона. 37-годишният вратар се обърна към публиката на “Сигнал Идуна Парк” с реч на терена, а феновете му отговориха с посветена на него хореография.

Самият мач не се разви по добър за домакините начин, тъй като началните минути бяха кошмарни за дортмундци. Още в 4-ата минута гостите от Майнц излязоха напред в резултата след страхотна атака, завършила с точен удар във вратата на Боте Боку.

В 13-ата минута японският нападател Йошинори Муто направи резултата 0:2. Муто изпревари вратаря Роман Бюрки и с глава отклони топката в мрежата след центриране на Пабло де Бласис.

Три минути по-късно Максимилиан Филип върна едно попадение за “жълто-черните”. След прекрасна индивидуална акция на младия талант Джейдън Санчо, 18-годишният англичанин намери в наказателното поле на гостите Филип, който с шут отблизо бе точен за 1:2.

До края на двубоя Борусия не успя да стигне поне до равенство и кръг преди края заема трето място в класирането с 55 точки (с 3 повече от четвъртия Хофенхайм, на който гостува в последния кръг - б.р.). Борусия няма шанс за второто място, на което е местният съперник Шалке 04 с 60 точки. “Кралскосините” от Гелзенкирхен пък се намират на цели 24 точки от шампиона Байерн (Мюнхен).

Майнц е 14-и в подреждането с 36 точки и няма начин да попадне в опасната зона в последния кръг.

Марсел Шмелцер Марсел Шмелцер29 Джулио Донати2 Джулио Донати
87' Йошинори Муто  Йошинори Мутоизлиза
Джулио Донати  Джулио Донативлиза
85' Щефан Бел  Щефан Белжълт картон
Сократисжълт картон Сократис  77'
Марио Гьотцеизлиза Марио Гьотце  74'
Андрий Ярмоленковлиза Андрий Ярмоленко
67' Йошинори Муто  Йошинори Мутожълт картон
63' Левин Йозтунали  Левин Йозтуналиизлиза
Марсел Шмелцервлиза Марсел Шмелцер
31' Bote Baku  Bote Bakuжълт картон
Максимилиан Филипгол Максимилиан Филип  16'
13' Йошинори Муто  Йошинори Мутогол
4' Bote Baku  Bote Bakuгол