Бразилски Левски полетя с грандиозен обрат в чест на Гунди (видео+галерия)

Отборът на Левски постигна грандиозен обрат с 3:2 над Ботев (Пловдив) в мач от 7-ия кръг на шампионския плейоф на Първа лига. "Сините" стигнаха до победата, след като играха със своите резерви, а освен това губеха до 70-ата минута с два гола.

Жоао Пауло (31) и Стивън Петков (34) бяха точни за пловдивчани, които виждаха как ще прекъснат черната си серия в София, където нямат победа от 1997 година. Резервите на Делио Роси Паулиньо и Ривалдиньо обаче матираха "жълто-черните", които записаха 20-та поредна загуба в гостуване на "сините" от родния елит. Крилото намали в 70-ата минута, нападателят пък отбеляза първото си попадение в 85-ата минута от дузпа. 11-метровият удар беше спечелен от Паулиньо, който падна след контакт с Филип Филипов, а в последната минута седмицата взриви трибуните на "Георги Аспарухов".
Левски - Ботев Пд@@@
Публиката по трибуните празнуваше през цялата среща 75-годишнината от раждането на Гунди, като дори хореографията на Сектор "Б" беше изцяло за легендарната деветка. "Звезда, която никога не угасва", пък написаха бултрасите.

Левски - Ботев Пд@@@Успехът е трети поред за Левски, който вече има 60 точки и със сигурност ще запази третата позиция след този кръг. Ботев (Пловдив) пък остана на пето място с 49 точки, като загуби почти всякакви шансове да играе в Лига Европа догодина.

"Сините" влизат във финала за Купата на България срещу Славия с огромен ентусиазъм, какъвто има и сред феновете след отстраняването на ЦСКА-София на полуфиналите. Освен това Роси запази своите титуляри, като се надява да влезе в историята на клуба, донасяйки първи трофей във витрината на Левски от 2009 година.
Мачът между двата клуба, където е играл великият нападател, се превърне в истински празник, а преди него имаше много събития, с които беше почетен идолът на поколения "сини" фенове.
Играчите на домакините представиха новата фланелка на отбора за сезон 2018/2019 година, която е с лика на Георги Аспарухов - Гунди. Голяма част от бившите съотборници на "вечната деветка" - Кирил Ивков, Динко Дерменджиев, Иван Вуцов, Добромир Жечев, Александър Костов, Георги Цветков, Стефан Павлов - Фифи и др., бяха в ложите на "Герена", като бяха наградени от ръководството.

Левски - Ботев Пд@@@Преди срещата талантите на "сините" родени през 2004 година с треньор Йордан Петков обраха овациите на публиката, след като демонстрираха спечелената Купата на България след драматична победа над ЦСКА. "Гунди е вечен", скандираше стадионът.
Наставникът на "сините" Делио Роси бе направил множество промени, като само двама от твърдите титуляри на отбора започнаха от първата минута. Това бяха Холмар Ейолфсон и Габриел Обертан, като останалите бяха получили почивка преди финала за Купата на България със Славия на 9 май. Цели осем промени имаше при столичани от успеха с 4:0 над Берое. Само исландецът, французинът и Панайотов, който дори бе капитан, отново бяха в стартовия състав.

Левски - Ботев Пд@@@Италианецът извади от групата Давид Яблонски, Кали Тиам, Филипе Нашименто, Роман Прохазка и Жорди Гомес, които висяха с картони. Голмайсторът Сержиу Буш пък бе наказан, а Милош Цветкович е контузен. Антонио Вутов също гледаше от трибуните. Освен това Божидар Митрев, Иван Горанов и Паулиньо останаха на пейката. Там пък се завърна след травма Ривалдиньо. Младият Станислав Иванов водеше атаката за първи път от май 2017 година, а Ивайло Найденов бе десен защитник пред Николай Кръстев, като двамата играха последно титуляри в мача с Етър (1:1) през март. Капитан на отбора бе Васил Панайотов, който се завърна сред стартовите 11 при победата с 4:0 над Берое в Стара Загора.

Левски - Ботев Пд@@@Нелуц Рошу и Антони Белмонт, които изиграха първите си минути срещу "заралии", бяха титуляри за първи път през 2018 година.

"Канарчетата" излязоха без наказания Йордан Минев и капитана Лъчезар Балтанов, който започна от пейката. Николай Киров пусна в атака Стивън Петков, Жоао Пауло, Диого Кампос и Тодор Неделев, които бяха титуляри и при победата с 2:1 над ЦСКА-София. Треньорът на гостите заложи на 10 от 11, които стартираха срещу "червените". Единствено Минев бе заменен от Лазар Марин.
Двубоят започна равностойно, но "сините" държаха топката, а "канарчетата" разчитаха на контраатака. Коренно промененият състав на Роси не беше сработен и трудно стигаше до добри възможности.
Тодор Неделев стреля в аут от фаул, а в 28-ата минута Жоао Пауло стреля много лошо от отлична позиция. Ейолфсон и Петков пък получиха картони, като за нападателя беше пети и ще пропусне следващата среща на тима срещу Берое.
Лазар Марин подхвана контраатака за Ботев в 30-ата минута, като беше оставен от Белмонт да пробие без проблем, след което пусна към Жоао Пауло. Бразилецът се измъкна от защитата и с диагонален удар с левия крак даде аванс на "канарчетата". Голът бе негов седми от 10 мача в първенството след завръщането му на "Коматово".
Три минути по-късно Ботев отново матира Левски. Този път точен беше юношата на столичани Стивън Петков. Той вкара с удар от въздуха, засичайки центриране на Фелипе Бризола отдясно. Петков, който е голмайстор на тима си с 13 гола, вкара десет попадения влизайки от пейката, а три от тях в трите си мача, като титуляр. Именно негов гол посече "сините" в последната среща между двата тима в Пловдив (1:0), а попадението бе негово шесто от седем срещи в плейофите.
180 секунди след това Васил Панайотов стреля от 22 метра, като топката рикошира в легналия пред голлинията Лазар Марин и излезе в корнер.
Левски така и не успя да създаде чисто положение, а на почивката Роси смени Иванов и Обертан, които бяха заменени от Паулиньо и Ривалдиньо.

"Сините" започнаха с натиск, за да се опитат да се върнат в мача. Кабрал стреля силно, а Даниел Кайзер изби. Ботев продължи да контраатакува опасно, а пред една от тях Жоао Пауло подаде на Стивън Петков, който отблизо прати топката над гредата.
Киров изненадващо замени бразилеца с Балтанов, а след това и Неделев напусна за сметка на Дуде Ндонгола, тъй като се контузи. Секунди по-късно Паулиньо намали. Кабрал изведе Рошу, който извади добре топката към седмицата на "сините", който пък реализира четвъртия си гол за клуба.

Левски - Ботев Пд@@@В 76-ата минута Кайзер изби силен удар на Панайотов, който се опитваше да бъде навсякъде по терена в този мач. Рошу беше заменен от Илия Юруков, който също не влизаше в плановете на треньора през този сезон. В 85-ата минута Стефан Апостолов отсъди дузпа за Левски. Паулиньо надбяга Филипов, който го ритна леко, след като бразилецът центрира. Седмицата на "сините" падна и съдията посочи бялата точка, което естествено не се хареса на гостите, които протестираха напълно основателно.
Ривалдиньо взе топката от Паулиньо и с точно изпълнение вкара първото си попадение за клуба. Домакините повярваха в обрата, но Николай Кръстев показа добър рефлекс в 87-ата минута, когато изби от долния десен ъгъл изстрел на Ндонгала.
В последната минута Кабрал излезе сам срещу вратаря. Бившият играч на Твенте стреля, но стражът спаси, като топката попадна във връхлитащия Паулиньо, който с хубав удар с левия крак донесе пълен обрат и взриви трибуните.

Левски - Ботев Пд@@@Скамейката на Левски и феновете на клуба изпаднаха в екстаз, като вече нямат търпение да дойде сряда, когато излизат на "Васил Левски" срещу Славия. Очакват се поне 30 000 левскари да бъдат на трибуните, за да подкрепят любимия тим.
Левски - Ботев Пд - част I@@@
"Канарчетата" все пак можеха да стигнат до равенството в последните секунди, но удар на Бризола мина на сантиметри от лявата греда. Така Левски празнуваше. Заря освети "Герена", а на електронното табло бе обявено, че на 19 август "сините" излизат срещу световния гранд Бока Хуниорс в чест на Гунди.
Ботев за пореден път пък допусна доста голове и изпусна ценни точки.
Левски - Ботев Пд - част I@@@ Този успех беше 51-и за Левски срещу Ботев от 66 срещи за първенство в столицата. Гостите останаха само с осем победи, а седем пъти мачовете са завършвали наравно. Победата беше общо под №72 за "сините" от 131 мача срещу "канарчетата", които имат общо 38 успеха, а 21 пъти двубоят е завършвал без победител.
Другата седмица Левски гостува на Лудогорец, а "канарчетата" приемат Берое, но преди това всички левскари очакват финала за Купата.

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ПД) 3:2

0:1 Жоао Пауло (31)
0:2 Петков (34)
1:2 Паулиньо (70)
2:2 Ривалдиньо (85-дузпа)
3:2 Паулиньо (90)

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Николай Кръстев, Ивайло Найденов, Холмар Ейолфсон, Аймен Белаид, Афонсо Фигейредо, Нелуц Рошу, Васил Панайотов, Антъни Белмонт, Жерсон Кабрал, Станислав Иванов, Габриел Обертан
Старши треньор: Д. Роси
БОТЕВ (4-4-2): Даниел Кайзер; Филип Филипов, Радослав Терзиев, Димитър Пиргов, Лазар Марин; Тодор Неделев, Фелипе Бризола Юсеин, Диого Кампос; Стивън Петков, Жоао Пауло