Довициозо бе по-бърз от Маркес с едва 0.007 сек в първата MotoGP тренировка

Пилотът на Ducati Андреа Довициозо оглави първата свободна тренировка от MotoGP уикенда в Испания с преднина от едва 0.007 секунди спрямо световния шампион Марк Маркес. Италианецът записа най-добрата обиколка в сесията в нейния край, съумявайки да подобри представянето си в последния сектор на "Херес". Пол Еспаргаро, който поднови през седмицата договора си с КТМ, зае третата позиция в тренировката на само 0.043 секунди зад Дови.

Съотборникът на Дови – Хорхе Лоренсо поведе в началото, но скоро Маркес влезе в ритъм и записа серия от обиколки под минута и 40 секунди, докато никой друг пилот все още не успяваше. Кал Кръчлоу със сателитна Honda по-късно настигна Маркес с абсолютно идентично време.

Ветеранът Валентино Роси записа най-добро време седем минути преди финала на тренировката, изкачвайки се директно от десета позиция. С последните си две обиколки петима пилоти успяха да подобрят постижението на Доктора.

Сателитните пилоти на Ducati Данило Петручи и Джак Милър вкараха три италиански мотоциклета в топ 5. Въпреки, че Валентино не подобри обиколката си, тя бе най-силната от тима на Yamaha. Зад него приключиха сателитният му съотборник Йоан Зарко и Кръчлоу. Маверик Винялес прекара по-голямата част от тренировката извън топ 10, но в последния момент успя да заеме деветото място.

Лоренсо продължи с неубедително представяне и заедно с дуото на Suzuki останаха извън топ 10.