Мечтата на Венгер се разби в крепостта на Атлетико (видео)

Атлетико Мадрид е първият финалист в тазгодишното издание на Лига Европа. Отборът на Диего Симеоне победи с 1:0 Арсенал на своя "Wanda Metropolitano" и с общ резултат 2:1 си осигури място в спора за трофея. Единственият гол бе дело на Диего Коща в 45-ата минута след чудесен пас на Антоан Гризман. Съперник във финала на "дюшекчиите" ще е Олимпик Марсилия, който елиминира след продължения Ред Бул Залцбург.

Мадридчани имаха и други добри възможности, особено в края на мача, когато футболистите на Арсенал изчерпаха физическите си сили. "Топчиите" положиха много усилия, но защитата на Атлетико се оказа непробиваема стена за тях.

Първият мач на "Емиратс" завърши 1:1, като Арсенал поведе с гол на Александре Лаказет, а Антоан Гризман изравни за "дюшекчиите". Атлетико игра с човек по-малко почти през цялото време заради червен картон на Шиме Върсалко.

Именно отсъствието на наказания Върсалко бе основният проблем за Диего Симеоне, защото другият десен бек на Атлетико - Хуанфран, е контузен и също не можеше да играе. На тази позиция днес бе поставен Томас, който още веднъж през сезона показа, че се справя добре и като краен защитник. Другите бранители пред Ян Облак бяха Диего Годин, Хосе Хименес и Люка Ернандес. В средата на терена за домакините играха Габи Фернандес и Саул, по двата фланга действаха Витоло и Коке, а атаката се водеше от Гризман и възстановения от травма Диего Коща.

Другата добра новина за Симеоне бе, че левият бек Филипе Луиш, който отсъстваше близо два месеца, също е готов за игра и попадна в групата. Той обаче остана сред резервите.

Мениджърът на Арсенал Арсен Венгер можеше да разчита на Хенрих Мхитарян, който пропусна двубоя в Лондон. Арменският национал обаче не започна от първата минута. Дани Уелбек, Аарън Рамзи и Месут Йозил бяха хората, които подкрепяха изнесения в предни позиции Лаказет.

В средата на терена Джак Уилшир и Гранит Джака трябваше да се противопоставят на агресивните халфове на Атлетико, а защитното каре пред вратаря Давид Оспина бе в състав Ектор Белерин, Лоран Косиелни, Шкодран Мустафи и Начо Монреал.

За Арсенал спечелването на Лига Европа бе единственият шанс да си осигури участие в Шампионската лига през следващия сезон. Освен това, "топчиите" бяха амбицирани да изпратят с трофей Венгер, който вече обяви, че си тръгва от клуба в края на кампанията.

Симеоне беше наказан след невъздържаното си поведение по време на първата среща и днес мястото му на скамейката зае Херман Бургос. На трибуните присъстват редица известни лица, сред които и тенис зездата Рафаел Надал.

Атлетико започна със самочувствие и беше по-активният отбор в началните минути. Повечето атаки на "лос рохибланкос" се развиваха по левия фланг. Арсенал отвърна с пробив и опасно центриране на Лаказет, но Томас внимаваше и изчисти в корнер.

В 6-ата минута Диего Коща се пребори с Начо Монреал и влезе в наказателното поле, но от малък ъгъл прати топката над вратата. Секунди по-късно капитанът на гостите Лоран Косиелни се контузи. Френският национал се подхлъзна лошо и от реакцията му стана ясно, че изпитва много сериозна болка. Той беше изнесен на носилка, а вместо него в игра се появи Калъм Чембърс.

След 15-ата минута Арсенал се опита да пренесе действията по-далеч от вратата си. "Артилеристите" умело задържаха топката и търсеха свободен човек на фланга, който да центрира към Лаказет. Атлетико нямаше нищо против да се прибере в половината си и да разчита на контраатаки. При една от тях топката стигна до Диего Коща в наказателното поле, но бразилецът с испански паспорт се забави и не успя да подаде на непокрития Гризман.

В 28-ата минута Арсенал създаде голямо разбъркване пред вратата на Облак, но Диего Годин запази хладнокръвие изби острото центриране на Йозил. Десетина минути по-късно Коке стреля коварно и топката мина доста близо до гредата. Гризман също имаше шанс да открие резултата. Французинът необезпокояван овладя топката в наказателното поле, обърна се и шутира, но кълбото излезе в аут.

Защитата на Арсенал беше объркана в тези минути. Нова хубава атака на Атлетико стигна до пеналта и Коща подаде на Витоло, но той сбърка. Нямаше обаче кой да спаси гостите в самия край на полувремето. След изчистване на Томас топката попадна в Гризман, който с брилянтен пас изведе Диего Коща и той преодоля Оспина. Нападателят на мадридчани бе напълно сам в момента на подаването, а притичалият Белерин не можа да го спре.

Втората част стартира динамично и с интересни ситуации и пред двете врати. Първо Йозил имаше възможност да изравни, но топката в последния момент беше чукната пред крака му. След това Диего Коща финтира защитник в наказателното поле, но малко не му стигна да отправи точен удар.

В 59-ата минута Гризман стреля от пряк свободен удар в аут. Топката не мина далеч от гредата, но Оспина правилно прецени, че тя ще излезе. В ответната атака Йозил стигна до аутлинията и за кой ли път защитник на Атлетико протегна крак и изчисти.

В 63-ата минута Джака опита да изненада Облак, но той изби в корнер. Атлетико също атакуваше опасно. Коща използва мощната си физика, за да преодолее двама футболисти на Арсенал, но после реши да стреля, вместо да подаде на Коке, което бе грешно решение.

В 67-ата минута мадридчани отново бяха близо до гола. Коща комбинира с Гризман, който шутира, но бранител на Арсенал в последния момент направи шпагат в краката на французина, а Оспина улови отскочилата топка.

В средата на второто полувреме Венгер пусна Мхитарян вместо Уилшир. Арменецът веднага се прояви. В 71-ата минута негов силен удар мина на сантиметри над напречната греда и накара феновете на Атлетико да изтръпнат.

Четвърт час преди края Гризман технично си проби път в наказателното поле, но се забави с удара и възможността отмина. Отборът на Симеоне лесно отнемаше топката и се задържаше в половината на Арсенал. Гостите нямаха време и това ги изнервяше.

Коща много се умори и в 83-ата минута Бургос го смени с Фернандо Торес, за когото това беше последен домакински мач в евротурнирите с екипа на Атлетико. Хлапето веднага можеше зарадва стадиона с втори и решителен гол, но Оспина спаси силния му удар.

В последните минути Арсенал не успя да създаде нищо опасно пред вратата на Облак. Играчите на Атлетико печелеха всяко единоборство и дочакаха финалния съдийски сигнал, след който Чоло Симеоне избухна в дива радост.