Григор Димитров се завърна в топ 4!

Най-добрият българин в световния тур Григор Димитров се завърна на четвърто място в световната ранглиста по тенис, която ще бъде обновена официално в понеделник. Хасковлията не участва в нито един турнир тази седмица, но се облагодетелства от (не)очакваното поражение на Марин Чилич още в първия му мач в Истанбул (АТР250).

Хърватинът отстъпи с 4:6, 2:6 на Малек Жазири, който измъчи докрай Димитров на осминафиналите в Барселона (АТР500), а сега постигна първата победа в кариерата си над Чилич. Така роденият в Междугорие, Босна и Херцеговина, гигант не можа да защити единствената титла, която спечели миналата година. Съответно от актива му се отнемат автоматично 205 точки и той вече има 4780, а Димитров е с 4950.

Поражението на Чилич не е толкова изненадващо с оглед спада на резултатите му след Australian Open 2018, където игра финал, а преди това имаше полуфинал в Пуне (АТР250). Хърватинът тъкмо се завърна на корта след едноседмична почивка, която взе покрай сватбата си с Кристина Милкович и е очаквано да не бъде пределно концентриран за игра.

Победата над Чилич пък е продължение на възходящата линия на Джазири, който в първите два месеца от годината бе със съотношение 2-6 победи-загуби, но след това записа полуфинал в Дубай (АТР500), титла в Чалънджър, четвъртфинал в Маракеш (АТР250) и осминафинал в Барселона.

Димитров може да се доближи още до третия Александър Зверев, който сега е на четвъртфиналите в Мюнхен и също трябва да защити титлата си там, а в момента активът му е 5035 и би станал 5195 при нов трофей.