Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Колко спорни ситуации ни предложи зрелището Рома - Ливърпул?

Съдийството и темата за въвеждането на технологията ВАР в мачовете от Шампионската лига отново стана водеща след снощния зрелищен реванш от полуфиналите на турнира между Рома и Ливърпул (4:2). Домакините имат сериозни основания да се считат ощетени заради двете очевидни нарушения за дузпи, които останаха неотсъдени. При първата ситуация в - 49-ата минута, Един Джеко бе препънат от Лорис Кариус в наказателното поле, но страничният рефер бе вдигнал флага си, маркирайки засада на нападателя. Повторенията обаче показаха, че такава няма. При втората - в 63-ата минута, Трент Александър-Арнолд спря с ръка топката след удар на Стефан Ел Шаарауи. Незнайно как никой от съдийската бригада не видя това нарушение. Играта с ръка е очевидна, но положението предлага още един повод за дискусии. От лагера на Рома настояват, че освен дузпа, десният бек на Ливърпул е трябвало да получи директен червен картон. Това обаче не е така, ако се позовем на промяната на правилото за т.нар. "тройно наказание", която  бе въведена от 1 юни 2016-а година, но все още се забравя от мнозина. Според корекцията въпросното тройно наказание, включващо отсъждане на дузпа, показване на червен картон и последващо спиране на правата на играча, не се налага и футболистът, който е предотвратил голова възможност, получава само жълт картон, освен ако:

- няма натискане, дърпане или задържане
- играчът изобщо не се опитва или няма никаква реална възможност да играе с топката
-нарушението е достатъчно грубо, за да бъде санкционирано с червен картон, независимо от ситуацията
-няма преднамерена игра с ръка

Едва ли действието на Александър-Арнолд попада в някоя от тези категории, така че за негово изгонване трудно може да се говори.

Претенциите на Рома са ясни на всички, а и ситуациите изглеждат доста по-лесни за разчитане (б.ред. не и за Скомина и не неговите помощници). Какви обаче бяха претенции на гостите? Според феновете на Ливърпул тимът е трябвало да получи дузпа в самото начало, когато Садио Мане бе изблъскан в наказателното поле от Костас Манолас, чиито ръце бяха на гърба на сенегалеца. При гола на Един Джеко в 52-рата минута, босненцът е в засада в момента на удара на Ел Шаарауи, който бе избит от Кариус, а Джеко направи добавката за 2:2. Ситуацията е много тънка, но при наличието на ВАР този гол нямало да бъде зачетен, продължават с контрааргументите от "Анфийлд". В 76-ата минута Алесандро Флоренци влиза остро в краката на Мане - нарушение, което според привържениците на мърсисайдци заслужава червен картон. В 88-ата минута топката среща ръката на Раджа Наинголан в наказателното поле. Тук Скомина не отсъжда нищо, но в добавеното време дава доста спорна дузпа за Рома за идентично провинение на Рагнар Клаван.

Така спорните ситуации стават доста за един мач, който иначе предложи страхотно зрелище и емоции. Ето и снимки на повече от тях, които ще ви помогнат да прецените сами колко правилни са били решенията.