Поредната луда римска вечер се оказа щастлива за Ливърпул (видео + галерия)

Отборите на Рома и Ливърпул оправдаха очакванията за зрелищен сблъсък във втория полуфинал от Шампионската лига. Двата тима си отбелязаха шест гола, Рома спечели с 4:2, но накрая ликуваха “мърсисайдци”, благодарение на успеха си с 5:2 в първия мач. Италианският тим стигна до победата едва в последните четири минути от мача, а може да се чувства и ощетен, след като реферът Дамир Скомина подмина дузпа за игра с ръка на Александър-Арнолд.

Така Ливърпул се класира на първи финал в Шампионската лига след 2007 година, когато загуби с 1:2 от Милан. Този път съперник на английския тим в Киев на 26 май ще бъде още по-страшен съперник - носителят на трофея Реал Мадрид, който се е прицелил към 13-о отличие от надпреварата.

Двата тима са оспорвали трофея в КЕШ преди 37 години в Париж, когато Ливърпул печели с 1:0. Това е и последният европейски финал, загубен от "белия балет", който сега ще има възможност да вземе реванш.

Рома - Ливърпул@@@

Римляните стартираха агресивно в търсене на ранен гол и първата ситуация пред вратата на Кариус дойде след минута игра. Стефан ел Шаарауи технично вдигна топката към Един Джеко, но босненецът не успя да я насочи добре с глава. Агресията в играта на домакините си пролича в петата минута, когато Даниеле де Роси фаулира Мохамед Салах в средата на терена и египтянинът се изправи, накуцвайки. Играта отново се пренесе пред вратата на Ливърпул, като първо Един Джеко овладя една топка почти на аутлинията и я върна назад, но нямаше негов съотборник да стреля.

Последва отличен опит на Алесандро Флоренци да порази вратата с удар отдалеч, но топката мина встрани. Ливърпул отговори на натиска с мълниеносна контраатака. Роберто Фирмино чукна топката надясно към връхлитащия Садио Мане и сенегалецът прониза вратата на Алисон.

Голът поукроти устрема на Рома и играта постепенно се пренесе пред вратата на “вълците”. На два пъти Мане имаше претенции, че е бил фаулиран в наказателното поле, но реакция от рефера на последва. Рома успя да изравни в 15-ата минута с доза късмет. Далечна топка попадна у Ел Шаарауи, който я прати пред вратата, а в опита си да изчисти защитникът на Ливърпул Ловрен я прати в главата на Джеймс Милнър и след рикошет тя влетя във вратата.

The Reds in Rome.

#UCL
#ROMLIV
pic.twitter.com/820ULC0DTj

Играта стана много открита, като атаките се редуваха към двете врати, като тези на Ливърпул бяха по-опасни. В 25-ата минута Алисон спаси Рома от второ попадение, но след изпълнения ъглов удар беше безпомощен след удара  с глава на Жоржиньо Вайналдум.

Много активният в този мач Ел Шаарауи можеше да изравни в 35-ата минута, след като стреля технично от границата на наказателното поле, но страничната греда спаси Ливърпул от попадение.

В 40-ата минута Мане пропиля отличен шанс, след като беше изведен пред вратата от Салах, като вместо да стреля, реши да подава с пета.

До края на полувремето Рома не успя да върне равенството и в крайна сметка Ливърпул се оттегли с гол аванс.

В началото на втората част Рома отново упражни натиск, а в 49-ата Един Джеко беше повален в наказателното поле, но дузпа не последва, тъй като реферите прецениха, че босненецът е бил в засада. Само три минути по-късно обаче равенството беше възстановено. Ел Шаарауи проби отдясно, стреля, Кариус изби, но топката попадна у Джеко, който при добавката не сбърка - 2:2.

В 60-ата минута “джалоросите” бяха близо до пълен обрат, след като влезлият като резерва Дженгиз Юндер беше изведен зад отбраната на Ливърпул, но макар и да игра с топката, не успя да отправи удар. Малко по-късно пък беше спестена дузпа за Рома, след като Александър-Арнолд игра с ръка след удар отблизо на Ел Шаарауи.

Домакините продължиха да търсят поне победата в този мач, след като времето за обрат неумолимо изтичаше.

Един Джеко на няколко пъти отправи удари, които или бяха неточни, или спасени от Кариус. В 80-ата минута пък се стигна до любопитна ситуация пред вратата на Рома, след като Алисон тръгна да се надиграва с Мохамед Салах извън вратарското поле.

Драмата стана пълна в 86-ата минута, когато белгийския национал Раджа Наинголан с топовен удар направи Кариус безпомощен, като топката влезе в мрежата, след като рикошира в лявата греда. В последната минута на добавеното време реферът отсъди дузпа за игра с ръка на Клаван, която беше реализиран от Наинголан. Време за нещо повече обаче нямаше и така Ливърпул се класира на финала в Киев, а за римляните ще остане утехата, че изиграха пореден зрелищен мач.