11 пъти Рафаел Надал - епизод 2

Невероятният поход на Краля на клея Рафаел Надал го изведе до безпрецедентна 11-а титла в тенис турнира от сериите АТР500 в Барселона, и то само седмица след рекордната 11-а купа от “Мастърс”-а в Монте Карло. Матадора унищожи само за час и 18 минути съпротивата на дебютанта на толкова висока сцена Стефанос Циципас с 6:2, 6:1, който е първият тенисист, роден през 1998 година, с финал на събитие от тази категория.

Надал запази стопроцентовата си статистика във финалите в Барселона и ще задържи лидерската си позиция в световната ранглиста, като сега му предстоят “Мастърс”-ите в Мадрид и Рим. Последният загубен финал на Матадора на клей остава именно в испанската столица през 2015 година от Анди Мъри.

Изумителният Надал вече има 46 поредни спечелени сета на червени кортове, общо 401 победи в кариерата, както и 16-и успех от 17 двубоя от началото на сезона. Купата в Барселона е 55-а на клей в колекцията на испанеца и общо 77-ма в кариерата му, с което той се изравни с друга легенда - Джон Макенроу.

Циципас все пак стана първият гърк на АТР финал от 1973 година насам, когато Николас Калогеропулос загуби финала в Де Моан (САЩ) от Кларк Грабнър.

Дъждът в началото на мача (първите 4 гейма) направи и за двамата условията по-неприятни, защото топката стана по-тежка и съответно не отскачаше толкова, колкото от сух корт, а топспинът не бе толкова ефективен. Естествено, това не пречеше на Надал, защото той успява да напасне играта си на всякаква обстановка, а за Циципас също стана по-трудно, защото трябваше по-бързо да реагира с връщането на топките, а това бе допълнително по-сложно за играчите с еднорък бекхенд.

Циципас започна позитивно двубоя със сервис-гейм на нула, но при второто си подаване направи първо грешка от бекхенд, после още три от форхенд и стана плячка на Матадора, който осъществи брейк на нула за 2:1. Тъкмо когато грейна слънцето над корта, Надал направи грешка на мрежата и вкара гейма в дюс, след като бе притиснат с чудесен форхенд на гърка. Нов форхенд по обратния диагонал на Надал веднага след върнат сервис и пращане на топката в мрежата на Циципас обаче затвърдиха превъзходството на Матадора - 3:1.

Матадора проби за втори път на нула след нов форхенд-уинър и други три грешки от основната линия на младока, който не можеше да сменя посоките толкова добре и ставаше сравнително лесна жертва на великия испанец. Надал не бе безупречен до края, но бе достатъчно постоянен и дицсиплиниран, за да затвори сета на свой сервис и да дръпне в резултата с 6:2 за 40 минути игра.

Циципас съвсем започна да рискува да стане за резил, както повечето съперници на Надал във вторите сетове на мачовете им, след като се озова рано-рано в беда при 0-40 на свой сервис. Той успя да отрази два от брейк-пойнтите, но в крайна сметка бе пробит. Матадора започна да тероризира още повече противника си от основната линия с минаващите си удари, лишавайки го дори от възможността да пробва сервис-мрежа като тактика за намаляване на щетите. Именно такъв минаващ бекхенд, намерил ъгъла на корта, помогна за втория пробив в мача на Надал, а той бе узаконен с поредния форхенд в аут на Циципас - 3:0.

При 30-30 в следващия гейм статистиката показваше, че предизвиканите грешки бяха 5 на Матадора и цели 16 на 19-годишния му съперник. Надал обаче спомогна за три брейк-точки на Циципас в този гейм, в който за първи път в мача имаше трудности да затвърди пробива си, но все пак го направи. Гъркът спечели един гейм, за да се отсрами, но когато сервираше при 5:1, се озова в позиция 0-40 и трябваше да отразява три мачбола. Той спаси два с асове, но бекхенд в мрежата осигуриха на Надал 11-ата титла в Барселона след 78 минути игра!