ШЛ вече е мираж за Зенит, Локомотив изстудява шампанското (видео + галерия)

Зенит не успя да победи ЦСКА (Москва) в супердербито от 28-ия кръг на руската Премиер лига и до голяма степен се прости с шансовете си да играе в Шампионската лига през следващия сезон. Отборът от Санкт Петербург изигра един от най-добрите си мачове под ръководството на Роберто Манчини, но нулевото равенство вероятно ще има фатални последици и многомилионната селекция на италианеца няма да финишира в челната тройка.

Футболистите на Зенит направиха много пропуски, а Игор Акинфеев показа защо е най-добрият вратар в Русия. "Армейците", за които Георги Миланов не се появи в игра, също можеха да стигнат до победата, но и едната точка е добре дошла за тях. Най-доволни от резултата със сигурност са в Локомотив (Москва). "Железничарите" могат да станат шампиони още утре, ако победят Краснодар като гост.Зенит - ЦСКА (Москва) 0:0@@@
Зенит и ЦСКА спечелиха 9 от последните 14 първенства, но през настоящия сезон направиха прекалено много грешни стъпки и сблъсъкът днес беше пряк дуел за местата, осигуряващи участие в Шампионската лига. Преднината от 2 точки и значително по-лесната програма правеха равенството приемливо за "армейците", докато Зенит нямаше друг избор, освен с всички сили да се стреми към победата.

Балансът помежду им преди срещата в Санкт Петербург беше абсолютно изравнен - по 15 победи и 15 равенства от общо 45 мача. Последните три дербита завършиха без победител, а ЦСКА нямаше успех срещу питерци от 2014 година.

От аржентинската колония в състава на Манчини като титуляри стартираха Леандро Паредес, Емилиано Ригони и Себастиан Дриуси, а Матиас Краневитер остана сред резервите. Липсваше трайно контузеният Емануел Мамана, чието място в центъра на защитата зае Миха Мевля. В средата на терена Паредес си партнираше с Александър Ерохин, а Далер Кузаев действаше по левия фланг.

В ЦСКА големите отсъстващи бяха Алан Дзагоев и Понтус Вернблум. Наставникът Виктор Кончаренко не се поколеба да заложи на младата гвардия в лицето на Константин Кучаев, Кристиан Бистрович и Фьодор Чалов за сметка на далеч по-опитните Миланов, Бибрас Натхо и Витиньо. Марио Фернандес и Георгий Шенников бяха външните полузатници в схемата 3-5-2, а отбраната пред Игор Акинфеев съставиха неостаряващите Сергей Игнашевич и братята Березуцкий. За Василий това беше мач №400 в руския елит.

Двубоят стартира със силен, но и доста неточен удар на Головин. До 6-ата минута реферът Роман Галимов вдигна два жълти картона - на Бистрович и Доменико Кришито.

Първото опасно положение създаде Антон Заболотний. Таранът на Зенит много технично се освободи от противников защитник и влезе в наказателното поле, но фалцовият му удар прати топката в аут. В 18-ата минута Бранислав Иванович получи разтежение и беше заменен от Юрий Жирков. Ветеранът заигра на любимата си позиция в лявата страна на отбраната, а Кришито се премести в центъра до Миха Мевля.

Зенит - ЦСКА (Москва) 0:0@@@

Зенит повече владееше топката, а ЦСКА използваше дълги подавания към бързия Ахмед Муса. В 29-ата минута Ригони центрира опасно, но малко не стигна на Дриуси да засече топката във вратата на Акинфеев. После пък грешка на капитана на Кришито, който подари топката на Ахмед Муса, можеше да струва скъпо на питерци, но Юрий Лодигин изби в корнер.

В 39-ата минута Паредес пробва да изненада Акинфеев от пряк свободен удар, макар че дистанцията беше сериозна. Стигна седо разбъркване, при което пръв до топката се добра футболист на ЦСКА и изчисти.

В края на полувремето домакините обсадиха наказателното поле на ЦСКА, но далечните им удари не доведоха до нищо опасно за Акинфеев. В добавеното време на първата част Чалов стреля силно и топката летеше към долния десен ъгъл на вратата, но Юрий Лодигин спаси.

След почивката ЦСКА започна по-напористо, а защитата на Зенит изглеждаше разколебана. В 51-ата минута Ригони технично си освободи пространство и нанесе хубав удар, който обаче излезе в аут. В 55-ата Марио Фернандес изненадващо се озова в близост до вратата на Лодигин, но стреля над нея.

Зенит постепенно се активизира и Дриуси беше близо до гола, но от трудна позиция не успя да насочи топката в очертанията на вратата. Питерци вдигнаха оборотите и отново се настаниха в противниковата половина, но не се виждаше как могат да стигнат до попадение.

В 65-ата минута Ригони съвсем леко закачи топката с глава и не затрудни Акинфеев. Не след дълго великолепен пробив на Муса завърши с пас към Кучаев и сантиметри не стигнаха на младока да открие резултата.

В 72-ата минута Зенит като по чудо не поведе. Кришито стреля с глава след поредния корнер, но Акинфеев бе пласиран на точното място и улови. После и Ригони шутира силно, но в аут.

Питерци трябваше да рискуват и го направиха. В 77-ата минута Заблотоний се откъсна, но избърза с удара и сгреши. Новият нападател на питерци още веднъж имаше шанс да се превърне в герой, но в 83-ата минута от няколко метра не можа да уцели вратата с глава.

ЦСКА не се огъна и заслужено си тръгна с точка, която има огромна стойност. Победи в домакинствата на Арсенал (Тула) и Анжи ще осигурят на "армейците" минимум третото място. За Зенит шансовете вече са нищожни. Питерци не само трябва да чакат грешка на ЦСКА, но и задължително да спечелят гостуването си на почти сигурния шампион Локомотив (Москва).