Каква драма! Григор спаси 2 мачбола и спечели епичен двубой (видео + галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров надви Малек Джазири със 7:5, 3:6, 7:6 (8) в продължил близо 3 часа мач от третия кръг на турнира на клей от категорията ATP 500 в Барселона. Световният №5 Григор трябваше да спасява 2 мачбола, но в крайна сметка успя да пречупи съперника си и си отмъсти на 88-ия в ранглистата тунизиец за загубата си от него с 6:4, 4:6, 5:7 на твърда настилка в Дубай по-рано тази година.

Григор с епична победа в Барселона@@@
Днес Григор губеше с 1:4 в решаващия трети сет, а при 5:6 и 30:40 отрази мачбол. Тайбрекът също бе много оспорван и драматичен, като и в него Димитров спаси мачбол, при това вече на сервис на противника си.

ПЪРВИ СЕТ:

В откриващото си подаване Григор допусна изоставане от 15:30, но в следващите три точки бе убедителен и взе първия гейм в срещата. Първият сервис-гейм на тунизиеца премина по същия начин, като Джазири се измъкна от 15:30, за да изравни резултата - 1:1. Димитров бе безпощаден в следващото си подаване и с гейм на нула отново излезе напред - 2:1.

Джазири отговори с гейм на нула, а в петия гейм стигна до първия брейкпойнт в двубоя. Димитров го отрази с блестяща атака, но лека грешка от форхенд донесе на тунизиеца нов шанс за пробив. Последва двойна грешка на българина и първият пробив в срещата бе факт. Джазири играеше уверено, а Димитров бе колеблив на моменти и с гейм на 30 тунизиецът затвърди пробива, повеждайки с 4:2, след което хасковлията съкрати аванса на съперника си на 3:4.

Григор успя да върне пробива в осмия гейм, но това не стана гладко и без драма. При 30:40 топка на Джазири изглеждаше в аут и Димитров бе сигурен, че тя не е намерила очертанията на корта. Съдиите обаче не бяха на това мнение и прецениха, че правилният белег показва, че топката е била добра. Така точката бе преиграна и я спечели Джазири. Димитров все пак намери начин да се пребори за пробива и изравни резултата, а малко след това с помощта на своя сервис излезе напред при 5:4.

Последва напрегнат гейм, в който Григор имаше и сетбол, но тунизиецът все пак се измъкна и изравни за 5:5. Димитров имаше три поредни сетбола при 0:40 в 12-ия гейм, но Джазири стигна до 40:40. Димитров обаче си извоюва пореден сетбол и сложи точка на спора в първата част след форхенд в мрежата на 34-годишния тунизиец.

ВТОРИ СЕТ:

За съжаление Григор показа колебания в първото си подаване във втория сет и допусна пробив на 30. Джазири затвърди пробива, а след това хасковлията сложи край на мини-кризата в играта си с гейм на нула. В четвъртия гейм Димитров пропусна няколко възможности за 2:2 и в крайна сметка, макар и с доста усилия, Джазири удържа подаването си за 3:1. Тунизийският ветеран спечели две поредни свои подавания на нула и при 5:3 бе близо до спечелването на втората част. Последва кошмарен сервис-гейм за Григор и нов пробив, което означаваше трети сет.

ТРЕТИ СЕТ:

В самото начало на третата част Григор имаше две възможности за пробив, но те се оказаха недостатъчни и Джазири се пребори за първия гейм в този сет. С гейм на нула след това Димитров най-сетне прекъсна серията на противника си и не допусна ранно изоставане в третия сет. Куп грешки от форхенд на Григор в четвъртия гейм все пак донесоха пробив на Джазири, който тунизиецът затвърди и авансът му в резултата стана 4:1.

В следващите минути Григор стабилизира играта си и първо взе убедително подаването си за 2:4, а после проби на 15, за да се доближи максимално до съперника си в резултата.

След подновяването на играта Григор бе на две точки от поражението при 0:30, но със серия от 4 поредни точки изравни за 5:5. При 5:6 Димитров отново трябваше да се измъква от 0:30, а при 30:40 противникът му имаше мачбол, но българинът все пак се справи и се добра до тайбрек.

В първите 8 точки в тайбрека нямаше мини-пробиви, а Григор се пребори за първия такъв, повеждайки с 5:4. При 6:4 българинът имаше два поредни мачбола, но Джазири отказа да се предаде и спаси и двата мачбола. При 7:6 хасковлията имаше нов мачбол, но го пропиля, а Джазири съумя да поведе с 8:7 и на свой ред бе само на точка от победата, като имаше и предимството да изпълни два поредни сервиса. Димитров обаче направи обрат и с 10:8 успя най-сетне да сложи край на тази епична битка, като вече чака да разбере името на съперника си на 1/4-финалите. Това ще бъде испанецът Пабло Кареньо Буста или французинът Адриан Манарино.

За втора поредна седмица Димитров се класира за 1/4-финал на турнир на червено, след като в Монте Карло той бе спрян на 1/2-финалите от неудържимия Рафаел Надал. За последно 26-годишният българин имаше два 1/4-финала на клей в рамките на един сезон през 2015 година.