Нефтохимик отново шампион на България (галерия)

Волейболният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) защити шампионската си титла в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Найден Найденов надиграха като гости ЦСКА с 3:1 (25:17, 23:25, 25:17, 25:20) в мач №3 от финалния плейоф, игран тази вечер в пълната зала "Христо Ботев" в София. Срещата бе изгледана на живо и от националният селекционер на България Пламен Константинов, който днес се прибра от Русия.

Така Нефтохимик спечели финалната серия с 3-0 победи, а с това и титлата на България за втора поредна година и общо 3-и път в своята история. Бургазлии направиха златен требъл, след като в началото на сезона спечелиха Суперкупата на страната, а след това и Купата на България.

От друга страна въпреки, че играха на финал, ЦСКА ще останат с бронзовите медали според правилника на Националната волейболна лига, след като завършиха на 3-о място в редовния сезон. Среброто пък е за отборът на Монтана, който приключи втори в крайното класиране на редовния сезон, но отпадна в полуфиналните плейофи.

В началото на първия гейм на срещата гостите от Нефтохимик поведоха с 3:1 и 5:2 след атаки на Валентин Братоев и Георги Петров. Последваха две грешки на Вальо Братоев и силен ас на Венцислав Георгиев и 5:5. Равностойната игра продължи до техническата пауза, която дойде при минимална преднина за ЦСКА - 8:7 след отличен блок на Пламен Шекерджиев. Бургазлии си върнаха предимството при 12:9 след блокада на Вальо Братоев и аут на Шекерджиев. Прекъсването, което поиска треньорът на "червените" Александър Попов, даде ефект и домакините изравниха при 12:12 след ас на Шекерджиев и контра през центъра на опитния Христо Цветанов. Нефтохимик веднага направиха 4 последователни точки за 16:12 след атака на Вальо Братоев, блок на Жани Желязков, ас на разпределителя Георги Братоев и контра на Николай Къртев. Последваха две успешни блокади на Къртев и Вальо Братоев и 18:12 за действащите шампиони. Разликата стана 20:13, след което момчетата на Найден Найденов спокойно взеха гейма с убедителното 25:17 след силна контра на Георги Петров.
ЦСКА - Нефтохимик@@@
Втората част стартира по-добре за ЦСКА, които бързо поведоха с 4:1 след атака на Венци Георгиев. Техническото прекъсване пък дойде при 8:4 за "червените" след атака в аут на Жани Желязков. Въпреки усилията на Нефтохимик, армейците запазиха преднината си до 16:13 след успешен блок-аут на Венци Георгиев. ЦСКА продължи да поддържа предимството си до 20:16 след нова атака на Венци Георгиев. Постепенно бургазлии успяха да намалят изоставането си до 19:21 благодарение на Вальо Братоев. Нефтохимик дори стигнаха до равенство при 22:22 след два бомбени аса на Вальо Братоев. Все пак, ЦСКА спечели гейма с 25:23 след задържана топка на Георги Братоев и изравни на 1:1.
След равностойното начало на третия гейм Нефтохимик взе лека преднина от 6:4 след грешки на домакините от ЦСКА. До техническата пауза разликата леко нарасна до 8:5 след атака в аут на Пламен Шекерджиев. Преднината на бургазлии продължи да расте до 13:9 след атака на Жани Желязков, което накара Сашо Попов да вземе тайм-аут. Шампионите задържаха преднината си до второто техническо прекъсване, което дойде при резултат 16:13 след атака през центъра на Илия Петков. Последваха нова блокада на бургазлии и аут на Венци Георгиев - 18:13 и второ прекъсване за Сашо Попов и "червените". Нефтохимик продължи да води до 22:16 след блок-аут на Вальо Братоев, след което без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:17 след силна атака и блокада на Николай Къртев.

И четвъртата част започна равностойно до 5:5, след което Нефтохимик дръпна със 7:5 след атака на Георги Петров и аут на Венци Георгиев и с 8:6 след бърза атака през центъра на Илия Петков. Последваха контра на Жани Желязков и блокада на Петков - 10:6 и тайм-аут за Сашо Попов. Независимо от това и усилията на "червените", шампионите запазиха преднината си до 16:12 след нови силни изяви на Вальо Братоев и Жани Желязков. Преднината на бургазлии стана 18:12, а след това с 20:13. ЦСКА се опита да се върне в играта, но в крайна сметка Нефтохимик спечели гейма с 25:20 след мощен блок-аут на Желязков, а с това мача с 3:1 и титлата на България.

ЦСКА - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 1:3 (17:25, 25:23, 17:25, 20:25)

ЦСКА: Владимир Станков, Венцислав Георгиев, Ивайло Стефанов, Пламен Шекерджиев, Христо Цветанов, Тодор Костов - Мартин Божилов-либеро
Старши-треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ
НЕФТОХИМИК 2010: Георги Братоев, Жани Желязков, Валентин Братоев, Георги Петров, Илия Петков, Николай Къртев - Теодор Салпаров-либеро
Старши-треньор: НАЙДЕН НАЙДЕНОВ.

Снимки: ЕМОНА ЦОНЧЕВА, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от финал №3 ЦСКА - НЕФТОХИМИК 2010 - ТУК!!!