Драма с тъжен край за Зенит, прокуден от Манчини изпълни заканата си (видео + галерия)

Арсенал (Тула) и Зенит направиха най-зрелищния мач от началото на сезона в руската Премиер лига. Домакините на два пъти повеждаха, питерци направиха обрат за една минута, но в крайна сметка късен гол на Артьом Дзюба, който играе в Тула под наем от Зенит, фиксира атрактивното 3:3.

Резултатът със сигурност е разочароващ за гранда от Санкт Петербург, който вече не зависи изцяло от себе си и има огромна вероятност да не се класира за Шампионската лига. Това със сигурност ще доведе до уволнението на Роберто Манчини, който е спряган за бъдще селекционер на Италия.Арсенал (Тула) - Зенит 2:2@@@
Българският национал Михаил Александров беше титуляр за домакините и се представи силно. Той остана на терена до последните секунди, когато на мястото му влезе Игор Шевченко.

Преди мача много се коментираше дали Дзюба ще получи разрешение да играе срещу отбора, чиято собственост е. Самият футболист направи интересно изказване по темата, като каза, че е готов сам да заплати 120 000 евро, за да вземе участие в мача. В крайна сметка, не стана ясно при какви условия от Зенит са се съгласили руският национал да излезе срещу тях, но Дзюба беше титуляр, а феновете на питерци бяха подготвили плакат с обидно съдържание, насочено срещу нападателя. Арсенал (Тула) - Зенит 2:2@@@
Резултатите от предишния кръг, и най-вече загубата на Спартак (Москва) в Екатеринбург, върнаха Зенит в битката за второто място. В същото време се очакваше Арсенал да загуби мотивация до края на сезона, защото сензационното отпадане на Спартак в полуфиналите за Купата на Русия означава, че шестото място в крайното класиране няма да осигури квота за Лига Европа.

Интригата се допълваше и от твърденията в руската преса, че наставникът на Арсенал Миодраг Божович е един от вариантите за наследник на Манчини от следващия сезон. Графа, както е известен черногорския специалист, пусна Мишо Александров като дясно крило, отляво играеше Еванс Кангва, а Ткачов действаше зад тарана Дзюба. Иван Новоселцев и Лука Джорджевич, които също са преотстъпени от Зенит, изобщо не попаднаха в групата.Арсенал (Тула) - Зенит 2:2@@@
Новината в състава на гостите беше дебютът като титуляр на младока Иля Скроботов. 17-годишният талант донесе драматичната победа в последната секунда над Динамо (Москва) в предишния кръг и днес Манчини му гласува доверие от първата минута. В нападение за питерци стартираха Антон Заболотний, Дмитрий Полоз и Себастиан Дриуси.

Игор Горбатенко изведе Арсенал напред още в 3-ата минута. Подаването беше на Дзюба, а халфът на домакините стреля изненадващо от границата на наказателното поле и топката влетя зад гърба на Юрий Лодигин. Арсенал (Тула) - Зенит 3:3@@@
Зенит отвърна на удара в 36-ата минута с гол директно от корнер на Леандро Паредес. Аржентинската звезда фалцира топката, а Михаил Левашов не успя да реагира и гостите изравниха. В самия край на полувремето обаче грандът от Санкт Петербург отново се озова в ролята на догонващ. Точен беше Сергей Ткачов с плътен шут в близкия ъгъл след грешка в защитата на Зенит.

Втората част беше още по-интересна. Горан Чаушич разтресе напречната греда и Зенит оцеля. Драмата настъпи в последните 10 минути, когато Арсенал беше с човек по-малко заради червен картон на Горбатенко. Първо резервата Далер Кузяев вкара за 2:2, а секунди по-късно отново той се оказа на точното място и с акробатичен удар доближи Зенит до така важната победа.Арсенал (Тула) - Зенит 3:3@@@
Последната дума обаче принадлежеше на Дзюба. Мощният нападател проследи пътя на топката, която рикошира в гредата след удар на негов съотборник и изпревари Лодигин, пращайки я в мрежата - 3:3!

Арсенал е на 7-о място с равен брой точки с Урал на Николай Димитров, а Зенит е 3-и с 49, колкото има и ЦСКА (Москва), но питерци са с мач повече. До края на сезона на отбора на Манчини му предстоят мачове с ЦСКА, Локомотив (Москва) и СКА-Хабаровск.