Наполи разклати мощно трона на Ювентус (видео)

Битката за Скудетото е по-жива от всякога. Кандидат шампионът Наполи покоси хегемона на Италия Ювентус насред "Алианц Стейдиъм" в директен сблъсък от 34-ия кръг на калчото. "Небесносините" победиха с 1:0 след гол в 90-ата минута на Калиду Кулибали, като за първи път от 28 години имат реален шанс за титлата, четири кръга преди края на сезона. Бившият тим на Диего Марадона се доближи само на точка от "бианконерите", които остават лидери в шампионата, но за пръв път тронът на Юве се разклати толкова мощно през последните години - 360 минути преди края на първенството.
Ювентус остана с 85 точки, докато Наполи има 84.

Двата отбора изиграха един много равностоен тактически двубой, в който гостите имаха предимство във владеенето на топката, но трудно създаваха положения пред вратата на шампионите. Накрая обаче бяха по-свежи и късметът беше на тяхна страна, като заслужено празнуваха историческия първи успех на "Алианц Стейдиъм".

"Бианконерите" излязоха в схема 4-3-3. Пред капитана Джанлуиди Буфон в защита действаха Бенедикт Хьоведес, Меди Бенатия, Джорджо Киелини и Квадво Асамоа. Сами Кедира, Миралем Пянич и Блес Матюиди бяха халфовете, а Дъглас Коща, Пауло Дибала и Гонсало Игуаин водеха атаката. Таранът изигра своя мач №100 за Юве, в които е вкарал 54 гола.

Избраниците на Маурицио Сари в мача на годината за южняците също бяха със схема 4-3-3. Специалистът заложи на своя титулярен състав. На вратата бе Хосе Рейна, а в защита започнаха Елсейд Хисай, Калиду Кулибали, Раул Албиол и Марио Руи. Халфовете бяха Алан Маркес, Жоржиньо и Марек Хамшик, докато Хосе Кайехон, Дрис Мертенс и Лоренцо Инсиние бяха нападателите.

Още в първата минута Инсиние имаше добра възможност, но стреля далеч от целта. Опитният защитник Джорджо Киелини пък се контузи при опита си да спре нападателя на гостите, като трябваше да получи лекарска помощ. В 10-ата минута той беше сменен от Стефан Лихщтайнер.

Минута по-рано Асамоа и Бенатия получиха жълти картони, а Руи стреля над вратата, пазена от Буфон след изпълнение на фаул. Хьоведес стреля с глава над гредата в 13-ата минута.

В 17-ата минута Пянич удари гредата от пряк свободен удар, след като коженото кълбо рикошира в Кайехон. При последвалото центриране от ъглов удар именно испанското крило изчисти почти от голлинията изстрел на Игуаин от въздуха.

Буфон трябваше да се намесва при центриране на Руи. В 23-ата минута Хамших пропусна добра възможност, като стреля в аут от малък ъгъл.

Двата отбора бяха много напрегнати, като нервите не издържаха в 31-ата минута. Кедира не върна топката на гостите, което ядоса Инсиние и той отиде да го блъсне, а след това последва меле, но всичко се размина без картони.

В 38-ата минута гол на Инсиние беше правилно отменен поради засада. Жоржиньо изведе бързака, който се разписа, но беше в положение на засада.

На почивката Хуан Куадрадо замени Дибала. Първата опасност отново беше пред Буфон, но Хамшик за втори път стреля встрани от вратата.

В 60-ата минута Аркадиуш Милик замени Дрис Мертенс, който пропусна да се разпише в осми пореден мач срещу Юве. Пьотр Зиелински смени Хамшик, като Наполи се опитваше да стигне до гол, но изпитваше трудности да пробие отлично подредената защита на "бианконерите". Марио Манджукич пък влезе вместо Дъглас Коща в 71-ата минута.

Буфон показа отличен рефлекс в 72-ата минута, когато парира удар от воле на Кайехон. Реферът вдигна засада, но такава нямаше, въпреки това стражът на домакините бе на висота.

Марко Рог смени Алан, а силен удар от 22 метра на Зиелински беше избит от Буфон. Стражът трябваше да показва рефлекс при неприятно за него центриране на Инсиние в 88-ата минута, като изби в ъглов удар. Именно след този корнер Наполи шокира Ювентус. Кайехон центрира, а Кулибали се извиси високо над всички, като матира стража на домакините със своя пети гол за сезона в

Серия "А"

.

Бранителят надскочи Бенатия и не остави шансове на Буфон, което означаваше само едно - Ювентус е на колене! Шампионът прекъсна серията си от шест поредни победи над южняците в Торино, като вече няма право на грешка, ако иска да спечели рекордното си седмо поредно Скудето на Италия.

Юве обаче има гостуване на вечния

съперник Интер, след което приема Болоня, гостува на Рома и приема Верона.

Неаполитанците имат визита

на Фиорентина, домакинство на Торино, гостуване на Сампдория и закриват сезона срещу Кротоне на "Сан Паоло".

Тимът на Сари и тифозите на клуба обаче вярват, че могат да постигнат мечтата си,