Херта завладя Франкфурт след близо десетилетие без успех

Традициите са както за спазване, така и за нарушаване. Това показаха днес футболистите на Херта (Берлин) при гостуването си на Айнтрахт (Франкфурт), което спечелиха с 3:0 и нанесоха втора поредна загуба на “орлите”. По този начин столичани прекратиха създадената от домакините рутина да не допускат последователни поражения в мачове от Бундеслигата и винаги да печелят поне по точка, след като са загубили в предходния си двубой за първенство.

Първите добри възможности се откриха пред Айнтрахт, като героят от полуфиналния двубой за Купата на Германия с Шалке 04 Лука Йович първо стреля встрани от вратата, а след това уцели греда - и двете в рамките на началните 20 минути. Като изключим тези два шанса, гостите стояха добре на “Комерцбанк Арена” и не допуснаха други опасности, но и не създадоха такива, а равенството на почивката бе факт - 0:0.

Тенденцията, че първите 15 минути след почивката са силни за Херта се потвърди и днес. Досега играчита на Старата дама бяха вкарали 13 гола в първия четвърт час на второто полувреме - повече от всеки друг в Бундеслигата и днес не бе различно. В 55-ата минута Макото Хасебе фаулира Дейви Зелке в наказателното поле, а след консултация с ВАР, съдията посочи бялата точка. Именно Зелке реализира дузпата за 1:0 в 57-ата минута.

20 минути по-късно Матю Леки вкара втори гол, оползотворявайки хладнокръвно хубав пас на резервата Саломон Калу. Австралиецът се разписа след суша от близо 1200 игрови минути! 120 секунди след втория гол Макото Хасебе бе изгонен с директен червен картон за задържане с ръка на играч на гостите. В добавеното време Александер Есвайн наниза и трети гол за берлинския тим, който си тръгна с трите точки след 3:0.

Последната победа на Херта във Франкфурт преди днес бе от август 2008 година. С този успех тимът на Пал Дардай запази надеждата си за участие в евротурнирите, след като събра 42 точки и е на девето място, само на 5 от шестия РБ (Лайпциг) и 4 от седмия Айнтрахт.

Поражението сложи край на поредицата на Франкфурт от осем поредни мача без загуба у дома. Следващата седмица Айнтрахт гостува на Байерн (Мюнхен) в репетиция за финалната среща от Купата на Германия, която е именно срещу бъдещия отбор на треньора на “орлите” Нико Ковач. Херта от своя страна приема Аугсбург на “Олимпиящадион”.