България остана без медал на Европейското в София

Националният волейболен отбор на България за девойки до 17 години остана без медал от Европейското първенство, което се провежда в София. Момичетата на селекционера Стоян Гунчев паднаха от връстничките си от Турция с 1:3 (21:25, 20:25, 25:21, 19:25) в мача за бронзовите медали на шампионата, игран този следобед пред около 800 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.

Така младите български "лъвици" завършват на 4-о място на Евроволей 2018. Турция пък печели бронзовите отличия. С достигането си до финалната четворка на първенство двата тима се класираха за Световното първенство и Европейския младежки олимпийски фестивал през 2019 година. По-късно тази вечер е големият финал на първенството между Русия и Италия.

Загубата от Италия с 1:3 гейма на полуфиналите вчера и разочарованието от изпуснатите шансове, явно остави своя отпечатък и българските девойки не успяха да покажат пълните си възможности. Българките се бориха и бяха равностоен съперник, но турските им връстнички показаха по-голяма устойчивост и боеспособност в мача. В първите два гейма Турция успяваше да надделее във важните моменти, като се наложи след 20-а точка и поведоха с 2:0 след 25:21 и 25:20.

В третата част младите "лъвици" показаха, че не са се предали и на свой ред демонстрираха дух и способности, като от 11:15 обърнаха до 18:17 в своя полза. Възходът продължи и този път в решаващите моменти българският тим надделя, като спечели гейма с 25:21 и се върна в играта. В четвъртия гейм, обаче, туркините не позволиха повече обрати. Те започнаха много стабилно след силен сервис и взеха аванс от 8:4. Българските момичета се пропукаха в посрещане и разликата в полза на Турция нарасна до 20:12. Това бе преломен момент, българките не успяха да излязат от положението и волейболистките на Турция спечелиха с 25:19 и 3:1, а с това и бронзовите медали.

Най-резултатна за българския тим отново бе Александра Георгиева с 26 точки (2 блока, 2 ас, 46% ефективност в атака и 19% позитивно посрещане). Капитанката Мария Йорданова добави още 16 точки (3 аса, 30% ефективност в атака и 47% позитивно посрещане), но и нейните усилия не бяха достатъчни за успех. За Турция Сабире Караджаова реализира 19 точки (5 аса!, 2 блока, 33% ефективност в атака и 33% позитивно посрещане), а Мелиса Темъз и Дамла Тьокман се отчетоха с по 11 точки за победата.

ТУРЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (25:21, 25:20, 21:25, 25:19)