Тийм изхвърли Джокович от Монте Карло, чака Надал

12-кратният шампион от “Големия шлем” Новак Джокович не можа да прескочи осминафиналите на тенис турнира от сериите “Мастърс” в Монте Карло, след като бе спрян от едно от най-големите страшилища на тази настилка - Доминик Тийм. Сърбинът поведе със 7:6(2), но после австриецът спечели пет поредни гейма за 6:2, а в третия сет се наложи с 6:3, осъществявайки два пробива, включително в последния девети гейм.

Джокович показа проблясъци на корта и има основания за оптимизъм след представянето си в Монте Карло, особено в сравнение със слабата му продукция в Маями. Загубата от Тийм е напълно нормална, при положение че световният номер 7 е единственият човек, който победи Краля на клея Рафаел Надал на червени кортове миналия сезон. На четвъртфиналите Тийм ще очаква именно Матадора, а победителят от този зрелищен гросмайсторски сблъсък ще играе с Григор Димитров или Давид Гофен в спор за място на финала.

Джокович завърши двубоя с по-висок процент на вкаран първи сервис - 64 срещу 54, но пък Тийм печелеше повече от разиграните точки на първо свое подаване - 75% срещу 64%. От ретур австриецът също бе по-ефективен (36% спечелени точки на първи и 48% на втори спрямо 25% и 36% за Ноле), като направи и три пъти по-малко непредизвикани грешки от Джокович.

През януари тази година на демонстративен турнир в Австралия сърбинът разгорми Тийм, който обаче изпитваше големи физически проблеми, заради вирус. Австриецът и сега е в процес на завръщане на корта след изтърпяна контузия, която го извади от сметките в Маями. Това е втора победа в кариерата на Тийм над Джокович от седем официални мача помежду им, като другата бе миналата година на “Ролан Гарос”.