България остана в борбата за полуфинал на Европейското в София (видео + снимки)

Националният волейболен отбор на България за девойки до 17 години остана в борбата за класиране на полуфиналите на Европейското първенство, което се провежда в София. Момичетата на селекционера Стоян Гунчев направиха страхотен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (21:25, 16:25, 25:19, 25:21, 15:13) срещу връстничките си от Беларус в 4-ия си мач от Група I на шампионата, игран тази вечер пред едва около 250 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.

Така младите български "лъвици" са на 2-о място във временното класиране с 3 победи, 1 загуба и 6 точки, с което запазва реални шансовете си за финалната четворка. Начело е Русия с 10 точки също след 3 победи и 1 загуба. Утре (18 април) в последната си среща от групата България ще играе Сърбия, която по-късно тази вечер излиза срещу аутсайдера Унгария в последния двубой за деня. Двубоят е от 20,00 часа.

Двата тима стартираха нахъсано в първия гейм, като играта тръгна равностойно. Това продължи до 16:16, след което слабости в посрещане в българския тим позволиха на Беларус да запише пет поредни точки, включително и 3 аса, с което поведе с 21:16. Това бе преломен момент, българските момичета не успяха да противодействат и Беларус взе гейма след 25:21. Във втората част младите "лъвици" започнаха неуверено, с много грешки и най-вече от сервис, а Беларус отново диктува играта, като поведе с 12:8 и 21:14. Разликата бе разгромна и беларускините спечелиха и втория гейм с убедителното 25:16, като поведе с 2:0.

Треньорът Стоян Гунчев направи промени за третия гейм, като диагонал започна Кристина Йорданова, в центъра Мила Иванова, а като либеро влезе Стефани Македонска. Рокадите се оказаха успешни и България стабилизира посрещането си. Играта потръгна и българските волейболистки поведоха с 13:7 и 16:10. В този момент, отново настъпи срив в посрещането, като Беларус стопи разликата до една точка при 17:18. Този път, обаче, сервисът на българските момичета започна да работи, продължиха да натиска съперничките си и спечелиха гейма спокойно с 25:19. Българският тим показа какво е воля и характер в четвъртата част, когато направи страхотен обрат и спечели, след като стопи пасив от седем точки.  Беларус дръпна с 16:9, но голямата разлика не бе достатъчна да спечели. Младите волейболистки на България бавно започнаха да настигат съперничките, като при 19:21 на крайната линия застана Борислава Личева, а след неин сервис съотборничките й сломиха съперника и спечелиха гейма с 25:21, като вкараха мача в тайбрек.

В петия решителен гейм драмата бе пълна драма, но България показа издържливост и отборен дух и спечели. В герой се превърна капитанката Мария Йорданова, която при 10:12 застана на крайната линия, а сервисът й бе неспасяем, като България направи четири поредни точки, а след това спечели с 15:13 и 3:2.

Най-полезни за българския тим отново станаха Александра Георгиева (1 блок, 1 ас, 44% ефективност в атака и 23% позитивно посрещане) и капитанката Мария Йорданова (1 блок, 3 аса, 42% ефективност в атака и 30% позитивно посрещане) с 24 и 23 точки за ценната победа. За отбора на Беларус Виктория Касцючук реализира 15 точки (