С исторически рекорд за България завърши Европейския шампионат по мотоциклетизъм

По невероятен начин приключи 2-ия кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2018! Рекордът за най-бърза обиколка в историята на пистата "Серес" беше подобрен и отново е български. Днес Ангел Караньотов подобри постижението на Мартин Чой и вече най-бързото пробягване с мотоциклет е 1:18:564 минути. С няколко хилядни от секундата Караньотов записа официално името си в историята и вече е начело в престижната класация.

Както вчера, така и днес, битката в "кралския клас" SuperBike1000 между Караньотов (Оувърдрайф рейсинг, Ducati) и Чой (Еко БМВ Рейсинг тим, BMW) беше уникална. Ангел стартира отлично и поведе конкуренцията от 19 пилоти. Разликата между тях до предпоследната обиколка се движеше в рамките на 1 секунда, но в 12-ата в ситуация с двама изостанали пилоти Чой успя да изпревари основния си конкурент и спечели състезанието с аванс от 0.3 секунди. Невероятното каране през уикенда и на двамата фаворити накара феновете на спорта, които бяха по трибуните, дълго да ги аплодират. Трети днес на почти 50 секунди след победителя Мартин Чой завърши Роберт Мурешан (Румъния).

Първото място в F600 се реши буквално в последните метри на 12-те обиколки, когато Керем Укар (Турция, Honda) успя да задържи лидерството си със само 0.02 секунди аванс пред Коста Йованович (Сърбия, Yamaha). Зад тях на 0.9 секунди финишира Красимир Михайлов (Троян мото клуб, Honda). Същата ситуация се получи и в F1000, където Бойко Божинов (Зедмото, BMW) спечели победата, завършвайки на 0.03 секунди пред Алтуг Инан (Kawasaki). Българинът поведе колоната още от старта, но с невероятно силно каране в последните 3 обиколки Инан кара на ръба на риска и настигна Божинов. Нашият пилот обаче успя излезе от вътрешната страна на финалния завой и пресече първи финала за радост на родната ни агитка. Трети в този клас остана Бурак Албайрък (Турция, Honda), който видя флага на 16.9 секунди зад Бойко Божинов.

В SuperSport 600 отново имаше напрежение до края на 12-те обиколки. Александър Георгиев (МСК Плевен, Honda) поведе от старта, но още в първия завой беше изпреварен от Пламен Петров (Троян Мото Клуб, Yamaha), а плътно зад тях се движеше Боян Бончев (АИТ Рейсинг тим, Yamaha). Тримата заедно с Йонел Паскота (Румъния) се движеха в група през цялото време, но във финалната обиколка Георгиев изпревари Петров и с минимален аванс от 0.186 секунди се поздрави с победата. Трети в крайното подреждане остана Бончев, завършвайки на 1.754 секунди след Александър Георгиев. Любопитна ситуация се разигра малко преди началото, след като фаворитът на домакините Димитрис Каракостас закъсня с излизането и по правилник стартира от питлейна. Това го прати последен, но с добро каране изпревари 17 пилоти, за да стигне до 7-ото място в подреждането.

96 пилоти от 7 държави (Гърция, Румъния, Сърбия, Македония, Турция, Австрия и България) караха през уикенда в първите два кръга на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2018.