Страхотна битка между Чой и Караньотов на старта на Европейския шампионат по мотоциклетизъм

На пистата в Серес, Гърция завърши първия кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2018. Общо девет подиума записаха българските състезатели, което ги прати на първото място в отборното класиране след днешния ден.

С безапелационно каране от старта до края на 10-те обиколки в SP 125 победата спечели Жулиета Ленкова (МСК Плевен, Aprilia), която завърши с време 16:37:07 минути. След нея на повече от минута финишира македонецът Християн Бузалковски, а трети на 14 секунди зад Бузалковски пресече финала друг наш сънародник - Пламен Петров (МСК Плевен, Aprilia).

При Formula 600 България записа още една победа. Красимир Михайлов (Троян мото клуб, Honda) потегли от петото място на решетката, но с блестящо каране в последната обиколка стигна до върха на подиума. С общо време от 11-те обиколки от 15:48:00 минути троянецът изпревари с 0.1 секунда Коста Йованович (Сърбия, Yamaha). На третата позиция се класира Асен Лилов (МСК Плевен, Honda), който завърши на 5.5 секунди зад победителя.

Истинска драма видяха зрителите във Formula 1000. Бойко Божинов (Зедмото, BMW) стартира от първото място, но с агресивно каране в 9-а обиколка турчинът Фуркан Ибгу (Kawasaki) успя да го изпревари от вътрешната страна в предпоследния завой и финишира като лидер. И двамата през цялото състезание бяха плътно един зад друг и се движеха в почти равни времена – 1:22 минути. С аванс от 0.174 секунди Ибгу се качи на първото място, а трети стана Русин Златков (Зедмото, Kawasaki).

Също много интересен беше от старта до финала в SuperSport 600. Димитрис Каракостас (Гърция, Honda) стартира от полпозишън и заедно с Александър Георгиев (МСК Плевен, Honda), Йонел Паскота (Румъния, Yamaha) и Светлин Иванов (Зедмото, Honda) се движеха плътно един до друг в рамките на 1 секунда. Едва в 10-ата от 12–те обиколки Каракостас и Георгиев "разтеглиха" конкуренцията си на 5 секунди и с аванс от 0.4 секунди (16:30:1 минути общо време) гръцкият състезател видя черно-белия флаг за победата си. Георгиев – втори, а третото място зае Паскота, оставайки на 6.7 секунди от Каракостас.

Уникално състезание направиха в най-престижния клас SuperBike 1000 Мартин Чой (Еко БМВ рейсинг тим, BMW) и Ангел Караньотов (Оувърдрайф рейсинг, Ducati). След като в двете квалификации за време Караньотов направи най-бърза обиколка от 1:19:1 минути застана първи на стартовата решетка, а Чой (1:20:1 минути) се нареди до него, феновете на мотоциклетния спорт бяха убедени, че предстоят безкрайно интересни 14 обиколки. Това се случи и още от началото двата мотора караха "залепени" един зад друг. Точно 7 пъти си смениха водачеството до 10-ата обиколка, когато на влизане в десен завой за Караньотов не остана място и излезе от пистата. Времето, което загуби Ангел, беше около 9 секунди, но се върна на трасето и подгони Чой за първото място. Мартин кара разумно до карирания флаг и спечели битката между тях. За 18:50:894 минути Чой измина цялото разстояние, докато Караньотов – 18:59:421 минути. Трети на 15 секунди зад победителя се класира Роберт Мурешан (Румъния, Ducati). След края на състезанието Чой и Караньотов джентълменски се прегърнаха под бурните аплодисменти на феновете.

96 пилоти от 7 държави (Гърция, Румъния, Сърбия, Македония, Турция, Австрия и България) караха в днешния ден, а утре от 11:40 часа стартира и 2-ия кръг на BMU EUROPEAN ROAD RACING CHAMPIONSHIP 2018 в отделните класове. Емоциите и адреналинът са гарантирани, а входа за зрители на пистата в Серес е свободен.