Маркес бутна Роси, а Кръчлоу е новият лидер в MotoGP след пълен хаос в Аржентина

Още вторият кръг от тазгодишния сезон в MotoGP поднесе наистина спиращо дъха състезание с десетки обрати, две наказания за шампиона Марк Маркес, сблъсък с Валентино Роси и много изненади. Победата от Гран При на Аржентина в крайна сметка отиде в ръцете на сателитния пилот на Honda Кал Кръчлоу, като с нея той поведе в шампионата с 3 точки пред Андреа Довициозо и стана първият британец лидер в световния мотоциклетизъм след Бари Шийн от 1979 година. На второ място финишира сателитният пилот на Yamaha Йоан Зарко, а трети - Алекс Ринс със Suzuki.

Защитаващият титлата си Марк Маркес получи две наказания в хода на състезанието, едното от които в размер на 30 секунди за "безотговорно изпреварване", което доведе до падането на Валентино Роси. Заради ниго той зае 18-о място и си тръгва от Аржентина без точки за генералното класиране.

Днешната Гран При на Аржентина започна с фалстарт за Маркес. След загряващата обиколка моторът му просто спря и той започна да го бута към питлейна. Представително лице му каза да стартира от там, но малко след това моторът запали и Маркес все пак стартира заедно с останалите пилоти. Поради факта, че не изпълни нареждането обаче състезателната комисия му наложи наказание преминаване през питлейна.

В първата обиколка основните ходове бяха дело на Маркес, който напредваше с всеки завой и до края й зае втората позиция. Малко след старта съотборникът му Дани Педроса падна заради контакт със Зарко, а Маркес пое лидерството от стартиралия първи Джак Милър със сателитна Honda. Междувременно петкратният шампион Хорхе Лоренсо се движеше на последната 23-а позиция.

В петата обиколка Маркес изтърпя първото си наказание и се върна на трасето 19-и, а колоната бе поведена отново от Милър. Още след първите осем обиколки бе видно, че битката за победа ще бъде между Милър, Ринс, Зарко и Кръчлоу.

По-назад Маркес започна да наваксва, но още първото му изпреварване спрямо Алейш Еспергаро с Aprilia бе опасно. В 12-ата обиколка той влезе в зоната на точките с 14-о място, докато победителят от Катар Андреа Довициозо държеше седма позиция и преди състезателната дистанция да бъде преполовена бе изпреварен от дуото на Yamaha Валентино Роси и Маверик Винялес.

В 15-ата обиколка лидерът Милър допусна грешка на завой номер 13 и падна на 4-а позиция. Кръчлоу поведе за първи път и серията от изпреварвания между него и Зарко започнаха.

Междувременно Роси и Винялес се движеха в комплект и заеха пето и шесто място преди Маркес да се появи и да се сблъскат с Доктора. Валентино все пак вдигна мотора си и се върна в състезанието, финиширайки 19-и.