Ливърпул спести сили и не успя да се справи с Евертън и при втория си опит (видео и галерия)

Евертън и Ливърпул не успяха да се победят в 231-вото дерби на Мърсисайд, завършвайки при нулево равенство сблъсъка си на "Гудисън Парк". Отборът на Юрген Клоп, който започна без петима от титулярите си, се опита да спести сили, но въпреки това доминираше през по-голямата част от този двубой. През първото полувреме Джордан Пикфорд направи две важни спасявания след удари на Соланке и Милнър, а веднъж и Лорис Кариус се намеси решаващо. В последния 1/4 час обаче "карамелите" взеха инициативата и пропуснаха три чудесни възможности да вземат трите точки.

Така и двете мърсисайдски дербита през този сезон завършиха без победител. Любопитното е, че това издание на горещия сблъсък протече без да бъде показан нито един жълт картон.

Само една промяна имаше в стартовия състава на "карамелите" - Том Дейвис започна вместо Доминик Калвърт-Люин. Както се и очакваше, Юрген Клоп беше дал почивка на част от звездите си, за да ги запази за реванша от 1/4-финалите на Шампионската лига срещу Манчестър Сити. Германецът бе направил пет промени в сравнение с мача в сряда, когато "червените" победиха "гражданите" с 3:0.

Мохамед Салах, който получи разтежение, не бе в групата за днес. Андрю Робъртсън също получи почивка, докато Трент Александър-Арнолд, Роберто Фирмино и Алекс Окслейд-Чембърлейн останаха на скамейката за началото. Натаниел Клайн стартира за първи път през този сезон, а Рагнар Клаван, който действаше като ляв бек, Жоржиньо Вайналдум, Доминик Соланке и Дани Ингс бяха титуляри.

В последния момент от разширения състав на Ливърпул отпадна Алберто Морено, който получи контузия в бедрото. Вместо него на скамейката седна 17-годишният Рафаел Камачо.

Преди началото на двубоя двата тима отдадоха почит на Рей Уилкинс, който почина през седмицата.

В осмата минута гостите разиграха добре, след което Вайналдум стреля от 30-ина метра, но ударът му бе много неточен. Четири минути след това Ливърпул бе доста по-близо до гола, след като Милнър центрира добре отляво, а Соланке засече с глава, но топката премина встрани от вратата на Пикфорд. Евертън отговори с нелош шут на Тосун от границата на наказателното поле, който обаче премина над напречната греда.

В 15-ата минута отново Соланке постави под напрежение отбраната на Евертън, но този път Пикфорд се намеси много добре и изби изстрела, който бе нанесен от 7-8 метра. Секунди след това стражът на "карамелите" боксира и шут на Милнър.

Евертън - Ливърпул@@@

В 22-рата минута Яник Боласие нанесе страхотен изстрел от границата наказателното поле, но Лорис Кариус се разтегна максимално и успя да избие в корнер. Седем минути след това отново Пикфорд спаси Евертън. Милнър проби отляво, нагласи топката на левия си крак и я насочи добре към далечния ъгъл, но вратарят на Евертън се намеси блестящо.

Второто полувреме започна с осезаемо териториално надмощие на Ливърпул, като домакините приеха играта дълбоко в своята половина. Сам Алърдайс предприе две промени - Уейн Рууни отстъпи мястото си на Идриса Гей, а малко по-късно Доминик Калвърт-Люин влезе за сметка на Боласие. Бившият нападател на Манчестър Юнайтед прие доста гневно решението не мениджъра.

В 67-ата минута в игра за Ливърпул пък се появи Алекс Осклейд-Чембърлейн, който много скоро след това бе близо до гола, след като проби през центъра и стреля от 20-ина метра, но топката премина встрани от далечната греда.

1/4 час преди края Фирмино замени Мане.

В 79-ата минута Бейнс центрира остро отляво, но сантиметри не достигнаха на Тосун да засече.

"Карамелите" се активизираха и в 87-ата минута бяха много близо до гола. Тосун засече с глава центриране на Уолкот, а Коулмън се опита да направи добавка на далечната греда, но сантиметри не му достигнаха да прати топката във вратата. Малко след това и Калвърт-Люин пропиля чудесна възможност, стреляйки неточно от 12 метра.

Ливърпул остава на трето място с актив от 67 точки. Евертън е девети с 41 пункта. "Карамелите" нямат победа в последните 17 издания на дербито на Мърсисайд.