Барселона направи голяма крачка към полуфиналите в ШЛ (видео + галерия)

Отборът на Барселона направи важна крачка към класиране на полуфиналите на Шампионската лига, след като победи с 4:1 Рома в първия мач на "Камп Ноу". Гостите от Рим играха добре и могат да имат претенции към рефера, както и към себе си. На два пъти реферът не посочи бялата точка в полза на "вълците" за нарушения срещу Един Джеко и Лоренцо Пелегрини, а Даниеле де Роси и Костас Манолас си отбелязаха автоголове, които улесниха задачата на каталунците преди реванша в Рим на 10 април.

Каталунците откриха в  38-ата минута, когато Даниеле де Роси си отбеляза автогол. В 55-ата Барса удвои с нов автогол, дело на Костас Манолас. Четири минути по-късно защитникът Жерар Пике направи резултата класически. Десет минути преди края Един Джеко върна интригата за кратко, но Луис Суарес бързо върна аванса от три гола за каталунците, който изглежда доста солиден и може да се окаже решаващ за класирането им в топ 4.

Гостите започнаха агресивно, като първата възможност се откри пред Диего Пероти, но Жорди Алба се справи с опасността. Барселона си върна инициативата, а в седмата минута Луис Суарес вкара топката в мрежата на Алисон, но попадението не беше зачетено поради засада на уругваеца.

Барселона - Рома@@@

Последва опасна атака на Рома, а Един Джеко беше повален в наказателното поле, но не последва реакция от съдията. В 11-ата минута Лионел Меси пробва мерника си, като стреля от далечна дистанция, но Алисон беше на мястото си. Постепенно Барса засили натиска си, а поредица от грешки в отбраната на Рома в 18-ата минута след изпълнение на корнер доведе до удар на Иван Ракитич, който срещна гредата.

В 27-ата минута Барселона стигна до чудесна възможност след пробив на Суарес отдясно, който с диагонален удар опита да изненада Алисон, но бразилският страж на Рома спаси. В ответната атака Алесандро Флоренци не успя да се справи добре в нападение, след като беше изведен добре в наказателното поле на домакините. Така се стигна до 38-ата минута, когато при поредната атака на Барселона Даниеле де Роси си отбеляза автогол. Опитният защитник се опита да пресече подаване на Иниеста към Меси, но отбитата от него топка попадна в собствената врата.

Втората част започна с положение пред вратата на Барселона, но Флоренци пропусна. Последва опасно положение пред вратата на Рома след грешка на стража Алисон, но каталунците също не успяха да се възползват.

Така се стигна до 55-ата минута, когато Барселона удвои аванса си. След изпълнен корнер отляво, топката беше насочена пред вратата от Ракитич, където Манолас я прати в собствената си мрежа. Само четири минути по-късно угасна и последната надежда на Рома в този мач. Лео Меси намери Луис Суарес отдясно, който стреля по диагонал, вратарят Алисон отрази удара, но топката попадна в оказалия се на върха на атаката централен бранител Жерар Пике, който я прати в мрежата за 3:0.

Третото попадение във вратата на Рома внесе успокоение в редиците на каталунците и те заиграха по-освободено. В 66-ата минута Лео Меси пробва да изненада Алисон с далечен удар, но топката не намери целта.

В 77-ата минута Рома не успя да се възползва от най-добрата си възможност. Тер Стеген сбърка, но след това поправи грешката си след удар на Дефрел. Само минути по-късно германският страж отрази и силен удар на Пероти, като се разтегна максимално. Натискът на "вълците" обаче даде резултат в 80-ата минута, когато Джеко вкара за 3:1.

Попадението вдъхна надежди на "вълците" преди реванша в Рим, но те бяха бързо попарени от Луис Суарес, който направи резулатат 4:1 с първото си попадение в Шампионската лига за сезона. В последната минута на редовното време Рома получи възможност да върне един гол от пряк свободен удар, но Александър Коларов не намери целта.

Така Барселона гледа уверено към полуфиналите, а Рома поне изпълни задачата минимум - не позволи на Лионел Меси да вкара гол, макар и с цената на автогол на Де Роси.

БАРСЕЛОНА - РОМА 4:1