Салах загря за Манчестър Сити с нов решаващ гол в юбилеен мач за Клоп

Ливърпул постигна трудна победа с 2:1 като гост на Кристъл Палас в първи двубой от 32-рия кръг на Премиър лийг. Домакините поведоха с гол от дузпа на Лука Миливоевич (13'), но Садио Мане (49') и вездесъщият Мохамед Салах (85') направиха пълен обрат. С този успех мърсисайдци излязоха поне за няколко часа на второто място, макар че в момента са с два мача повече от Манчестър Юнайтед. Победата е важна и за самочувствието на Ливърпул, който на 4 април приема Манчестър Сити в първата среща от 1/4-финалния сблъсък между тези два тима в Шампионската лига.

Голямата новина в състава на домакините бе, че Уилфред Заха е здрав и стартира като титуляр. Мартин Кели, Мамаду Сако и Йоан Кабай се завърнаха.

Юрген Клоп, който днес записа своя мач №100 в Премиър лийг, не можеше да разчита на контузените Джо Гомес и Емре Джан. Жоел Матип и Джеймс Милнър започнаха като титуляри. Натаниел Клайн попадна за първи път в групата на мърсисайдци през този сезон, след като дълго време лекуваше контузия.

Двубоят започна с териториално надмощие на Ливърпул, но атаките на "орлите" също изглеждаха доста опасни. Домакините можеха да открият в осмата минута, когато Заха излезе очи в очи с Кариус, но стражът реагира добре и спаси с тяло. В тази ситуация звездата на Палас игра с ръка, когато овладяваше топката, но това остана незабелязано от съдийската бригада. Три минути след това и Ливърпул създаде чиста голова възможност. Ван Дайк засече с глава центриране от корнер, но топката рикошира в Мане и след това профуча встрани от вратата. В 12-ата минута отбраната на Ливърпул за втори път проспа дълго подаване, което изведе Заха. Кариус излезе напред, но крилото първо стигна до топката и прехвърли стража, който впоследствие го събори. Нийл Суорбрик посочи бялата точка и показа жълт картон на Кариус. Лука Миливоевич изпълни перфектно дузпата, пращайки стража на Ливърпул в другия ъгъл.

В 30-ата минута Мане прати с глава топката във вратата на Хенеси, но попадението правилно бе отменено заради засада на сенегалеца.

Ливърпул натисна съперника си, който се върна дълбоко в своята половина, но лондончани се защитаваха добре. Салах създаде нещо по-интересно в 41-вата минута, когато се освободи технично и стреля от границата на наказателното поле, но ударът му попадна право в ръцете на вратаря. Минута преди почивката Мане засече с глава на близката греда центриране от корнер, но Хенеси реагира много добре и изби.

Второто полувреме започна по перфектен начин за гостите, които още в 49-ата минута изравниха резултата. Фирмино и Милнър размениха подавания в наказателното поле, след което халфът центрира остро по земя. Сако не се ориентира добре, а Мане засече отблизо - 1:1.

В 54-ата минута Робъртсън центрира към далечната греда, където Александър-Арнолд засече, но ударът му бе изчистен от голлинията. Последваха два големи пропуска на Кристиан Бентеке, който спокойно можеше да изведе отново домакините напред. Първо белгиецът излезе сам срещу Кариус, но стреля много неточно. След това нападателят получи след груба грешка на Ван Дайк и шутира от подобна позиция, но топката премина над вратата.

В 61-вата минута Мане бе фаулиран пред границата на наказателното поле, макар че сигнал не последва. Сенегалецът обаче реши сам да спре играта, взимайки топката с ръце. Домакините настояваха да му бъде показан втори жълт картон за това, но Нийл Суорбрик го пожали. Няколко минути след това Клоп замени Мане с Алекс Окслейд-Чембърлейн.

Междувременно Ван Аанхолт изпълни много силно свободния удар, отсъден за нарушението на сенегалеца, но Кариус изби.

Адам Лалана също се появи в игра, но само няколко минути по-късно английският национал, който цял сезон е преследван от контузии, отново получи травма и трябваше да напусне принудително. На негово място се появи Деян Ловрен.

В 78-ата минута Милнър и Окслейд-Чембърлейн разиграха много добре в наказателното поле, но малко не достигна на Салах да засече центрирането към него. След това Сако изчисти.

Шест минути преди края Мохамед Салах отново бе героят на Ливърпул. Робъртсън центрира отляво, а египтянинът "прибра" много добре топката, с което елиминира Сако, след което стреля спокойно, отбелязвайки 29-ия си гол в Премиър лийг от началото на сезона.

Ливърпул излезе на второ място с точка преднината пред Манчестър Юнайтед, който към този момент е с два мача по-малко. Кристъл Палас е 16-и с актив от 30 точки.