ЦСКА на финал след нова драма срещу Монтана (видео + галерия)

Волейболният отбор на ЦСКА се класира за финалния плейоф в Суперлигата на България. Момчетата на Александър Попов отново надделяха много трудно и драматично над Монтана с 3:2 (22:25, 25:20, 25:20, 22:25, 15:12) в среща №4 от полуфинала помежду им, игран тази вечер пред над 1000 зрители в зала "Христо Ботев" в София.
 ЦСКА - Монтана@@@
Така ЦСКА спечели плейофната серия с 3-1 победи и се класира за големия финал. "Червените" стигат до финала за първи път от сезон 2010/11 насам, когато спечелиха и титлата. На финала армейците ще спорят с настоящия шампион Нефтохимик 2010 (Бургас), който отстрани Пирин (Разлог) на полуфиналите след 3-0 победи. Във финалния плейоф отново ще се играе се до 3 победи от 5 мача. По предварителна програма първите два мача от финала ще бъдат на 12 и 13 април (четвъртък и петък) от 18,30 часа в Бургас. От друга страна Монтана си е осигурил минимум бронзовите медали от първенството, а ако Нефтохимик защити титлата си, ще вземе среброто.
Първия гейм на срещата бе доста оспорван като нито един от двата отбора не успя да се откъсне с повече от две точки. В края играта бе равностойна като Монтана имаше аванс от 23:21 след ас на Иван Латунов, а Кирил Клец затвори гейма при 25:22 също с директна точка от начален удар. В началото на втората част "червените" дръпнаха с 3 точки след успешна блокада и ас на Красимир Гайдарски. Монтана се доближи на точка при 12:11, но "армейците" се бранеха успешно, сервисът им затрудняваше гостите и разликата набъбна до 6 точки при 18:12. На полето за Монтана се появи младия руски разпределител Константин Абаев на мястото на Делчо Раев, а опитния капитан Мартин Пенев смени Аспарух Аспарухов. Все пак, ЦСКА задържа аванса и изравни геймовете след 25:20.
В началото на третия гейм Делчо Раев се завърна в игра за Монтана. ЦСКА имаше леко предимство от две точки до втората техническа пауза - 16:14, след което ас на Ивайло Стефанов направи разликата 3 точки. Даниел Пеев отново потърси промяна като на полето се появиха Леон Тончев, Мартон Пенев и Абаев. "Армейците" обаче показаха стабилна игра и поведоха с 2:1 след ново 25:20. Монтана започна силно в четвъртата част, натисна ЦСКА със сервис, направи няколко блокади и поведе с 8:2. В състава на монтанчани се появи френският център Себастиан Роата, за ЦСКА Иван Крачев смени Венцислав Георгиев, а Тодор Костов влезе на мястото на Краси Гайдарски. До края треньорите продължиха да търсят оптималните състави, но Монтана успя да вкара мача в тайбрек след 25:22.
Петия решителен гейм бе точно какъвто се очакваше - напрегнат, завързан, точка за точка. Малките грешки накланяха везните. Размяната на полетата дойде при точка аванс за Монтана - 8:7, след което ЦСКА обърна до 9:8 в своя полза след дълго разиграване и няколко спасявания. Монтана хвърли много битка и в следващото разиграване, но пак опитът изведе "червените" напред с 10:8. Домакините продължиха да играят умно и в крайна сметка надхитриха монтанчани и след 14:10 вече нямаше кой да ги спре да спечелят мача, а с това и серията. ЦСКА пропусна първите два от тях, но Красимир Гайдарски с мощна атака през центъра затвори мача с 15:12 и 3:2.
Много силен мач за ЦСКА изигра Пламен Шекерджиев, който реализира 21 точки (60% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) за победата. Венцислав Георгиев добави още 19 точки (1 блок и 51% ефективност в атака) за успеха.
За тима на Монтана Кирил Клец реализира 21 точки (1 ас и 48% ефективност в атака), а Иван Латунов завърши със 17 точки (3 блока, 3 аса и 44% ефективност в атака), но и това не помогна за победа.
ЦСКА - МОНТАНА 3:2 (22:25, 25:20, 25:20, 22:25, 15:12)
ЦСКА: Пламен Шекерджиев 21, Христо Цветанов 12, Красимир Гайдарски 5, Ивайло Стефанов 15, Венцислав Георгиев 19, Владимир Станков 4 - Мартин Божилов–либеро (Иван Крачев 2, Тодор Костов, Стефан Стоянов)
Старши-треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ
МОНТАНА: Златко Кьосев 6, Иван Латунов 17, Аспарух Аспарухов 15, Борис Наков 7, Кирил Клец 21, Делчо Раев - Кристиян Петров-либеро (Константин Абаев 2, Леон Тончев 5, Мартин Пенев, Себастиан Роата 3)
Старши-треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ.

Статистика: Боян Панталеев (скаутмен на ЦСКА)

Снимки: ИВАН ЙОЧЕВ, SPORTAL.BG

ГАЛЕРИЯ от полуфинал №4 ЦСКА - МОНТАНА 3:2 - ТУК!!!