Французин спря Григор в Маями (видео)

Първата ни ракета Григор Димитров записа още един разочароващ резултат от началото на сезона. Той отпадна в третия кръг на "Мастърс" турнира в Маями след загуба с 4:6, 4:6 от Жереми Шарди. Григор игра неуверено и допусна пробиви в края на двата сета. За разлика от мача срещу Максимилиан Мартерер преди два дни, този път хасковлията не успя да осъществи обрат и напусна надпреварата.

Загубата е втора за Димитров в петата му среща с Шарди. Досега единственият успех на французина беше през 2011 година на "Ролан Гарос". Последната им среща преди днес беше през 2016 година на US Open и Григор се наложи в пет сета.

31-годишният Шарди, който заема 90-о място в световната ранглиста, продължава без загубен сет в Маями. В първите два кръга в той елиминира Рожерио Дутра Силва и сънародника си Ришар Гаске. Следващият му противник ще е един измежду Милош Раонич и Диего Шварцман.

Шарди сервира пръв и не даде точка точка на българина, но той отвърна подобаващо във втория гейм, като също го взе на нула. При 2:2 пред Димитров се откри отлична възможност. Две двойни грешки на неговия съперник направиха резултата 0:30, но в следващите разигравания Шарди показа характер и се измъкна от трудната ситуация.

И двамата разчитаха много на сервиса си и рядко се стигаше до по-продължителни разигравания. За разлика от мача срещу Мартерер, този път Григор използваше началния си удар значително по-добре. Една от най-атрактивните точки отиде в актива на хасковлията. В седмия гейм, при 0:15, той остана в ъгъла на корта и изчака силния форхенд на Шарди, след което зрелищно го прехвърли. В края на същия гейм Димитров зарадва публиката и с удар зад гърба, но той излезе в аут.

Две непредизвикани грешки на световния номер 4 открехнаха вратата пред Шарди за пробив, който можеше да е с цената на спечелването на първия сет. Григор изравни за 30:30, но французинът се добра до точка за пробив. Форхенд в аут на Шарди остави Димитров в гейма, но до неговия край имаше още време. Българинът демонстрира най-доброто от себе си, за да отрази още две точки точки за пробив, след което с великолепен бекхенд направи резултата 4:4.

Това можеше да е преломен момент в сета, защото веднага след това Шарди изостана с 0:30, но отново намери начин да удържи подаването си. Същото не успя да стори Григор в десетия гейм. Всеки от първите сервиси на българина бе върнат, а при 15:40 Димитров сбърка лесна топка на мрежата и сетът приключи.

Началото на втората част предложи бърза размяна на геймове, но после отново българинът беше този, който изпадна в затруднение. При 1:2 той трябваше да се справя с два брейкбола и го направи по впечатляващ начин. Сервис геймовете на Шарди бяха по-кратки и французинът ги печелеше с лекота.

Без да блести, Григор се задържаше в сета и чакаше удобен момент да пробие съперника. Задачата му обаче беше максимално затруднена от мощния и добре пласиран сервис на Шарди. Сценарият от първия сет се повтори и когато сервираше при 4:5, Димитров се пропука. Той поведе с 30:0, но после допусна необясними грешки и подари гейма на французина, а с това и победата.

За Шарди това е едва трети успех срещу тенисист от топ 5 в цялата му кариера.