Балкан оцеля във Варна

Балкан записа 15-та победа в Националната баскетболна лига (НБЛ) след много труден успех с 81:76 над Черно море Тича във Варна.

Домакините имаха предимство в стрелбата от зоната за три точки - 9 тройки от 26 опита, докато гостите записаха 8 тройки от 28. При борбите Черно море Тича спечели 37 срещу 34 за Балкан.

Гостите започнаха по-добре срещата и поведоха с 6:2 след тройки на Дивон Уошингтън и Брандън Фортърбъри. Домакините върнаха 2 точки, но последна серия от 9:0 за Балкан и ботевградският тим поведе с 11 точки - 15:4. В заключителните две минути на първата част играчите на Черно море Тича показаха отлична игра в защита и реализираха 9 безответни точки и в края на първата част изоставаха с 1 точка - 18:19. В началото на втората част отново гостите започнаха ударно и набързо вкараха три тройки и общо 12 срещу 4 точки и поведоха с 9 точки преднина - 31:22. Последваха много силни минути за домакините, които вкараха безответни две тройки, кош и фаул и изравниха резултата при 40:40 3.11 минути преди почивката. Последва още едно изравняване на резултата, а с тройка на Цветослав Острев секунди преди сирената на полувремето Черно море Тича водеше с 45:43.

За близо 2 минути игра през третата част Балкан успя да изравни резултата при 48:48, след което и поведе. С тройка на Цветослав Острев домакините отново успяха да поведат при 53:52 в средата на третата част. Около 3.40 минути преди края на частта Дивон Уошингтън от гостите напусна временно игра заради контузия, като до този момент състезателят имаше 16 точки и 7 борби в актива си. Резултатът бе изравнен от домакините 2.45 минути преди края при 55:55. Последва размяна на водачеството, а преди последната решителна част резултатът бе 61:58 за домакините. В началото на четвъртата част за пет лични нарушения игра напусна Велислав Гълъбов от домакините. След близо три минути игра Балкан изравни резултата при 66:66. Последва още едно равенство, след което Черно море Тича поведе с три точки - 71:68, но не успя да задържи преднината си и отново гостите излязоха напред в резултата. Около 2 минути преди края за пет лични нарушения игра напусна и Николай Николов от Черно море Тича. Балкан показа по-здрави нерви в заключителните минути и спечели трудно срещата с 81:76.

ДиВон Уошингтън бе най-резултатен за победителите от Ботевград с 24 точки, към които добави и 10 борби. За варненци Симеон Илиев се отличи с 15 точки.