Англия вгорчи дебюта на Куман (видео)

Англия победи с 1:0 като гост Холандия в приятелски мач, игран в Амстердам. Гола вкара Джеси Лингард в 59-ата минута. Футболистът на Манчестър Юнайтед се разписа с плътен удар след грешка в защитата на домакините. За него това бе първо попадение с екипа на наионалния тим.

В една от най-стойностните си проверки преди Мондиал 2018 англичаните показаха добър футбол и се поздравиха със заслужен успех. "Лалетата", които бяха в една квалификационна група с България, но не се класираха за световните финали, имаха малко положения и разочароваха привържениците си.
Срещата на "Йохан Кройф Арина" бе първа начело на Холандия за селекционера Роналд Куман. Бившият мениджър на Евертън и Саутхамптън е натоварен с мисията да изгради нов отбор, след като ветераните Ариен Робен и Уесли Снайдер прекратиха международните си кариери. Робин ван Перси и Клаас-Ян Хунтелаар, които се представят силно в Ередивизие, не бяха повикани в състава.

Англия нямаше нито една победа от последните си 7 мача срещу Холандия - 3 загуби и 4 равенства. Най-скорошната среща между двата тима беше през 2016 година на "Уембли" и "лалетата" се наложиха с 2:1.

Най-опитният от домакините бе крилото на Бешикташ Райън Бабел, който се появи като резерва. С капитанската лента излезе Вирджил ван Дайк. Другите двама централни бранители на холандците бяха Стефан де Фрай и Матийс де Лихт, а по фланговете действаха Патрик ван Анхолт и дебютантът Ханс Хатебьор. Тримата в предни позиции бяха Мемфис Депай, Бас Дост и Куинси Промес.

В отсъствието на контузения Хари Кейн атаката на Англия се водеше от Маркъс Рашфорд. Нападателят на Манчестър Юнайтед бе предпочетен пред Джейми Варди. Джеси Лингард и Рахим Стърлинг бяха другите две оръжия на гостите в офанзивен план.

Капитанът Джордан Хендерсън и съотборникът му в Ливърпул Алекс Окслейд-Чембърлейн си партнираха в средата на терена, Киърън Трипиър и Дани Роуз уплътняваха фланговете, а защитниците пред Джордан Пикфорд бяха Кайл Уокър, Джон Стоунс и Джо Гомес.

Мачът стартира с удар на Окслей-Чембърлейн, който не затрудни Жерон Зот. Още в 10-ата минута Джо Гомес получи контузия и беше заменен от Хари Магуайър. Съставът на Гарет Саутгейт играеше с настроение, а фланговите футболисти бяха доста активни. В 17-ата минута след изстрел на Лингард топката се отклони от Ван Дайк и напусна терена, но вместо корнер, реферът посочи аут.

Първото спасяване на Пикфорд дойде в 21-ата минута след самостоятелен пробив и удар на младока Де Лихт. Малко по-късно пред Куинси Промес се откри отличен шанс, но звездата на Спартак (Москва) овладя лошо топката и позволи на Роуз да се намеси.

В края на полувремето Бас Дост можеше да даде преднина на Холандия, но топката се оказа прекалено висока дори за него и той не успя да нанесе достатъчно добър изстрел. После пък грешка в защитата на гостите остави топката в краката на Депай, но и нападателят на Лион не можа да преодолее Пикфорд.

Англия доминираше в първите минути след почивката, а гол на Холандия беше отменен, защото топката излезе в аут преди Депай да я подаде на Де Фрай и той да я насочи във вратата. В 52-ата минута съдията сбърка, като не даде чиста дузпа за гостите. Рашфорд беше повален от Зот и Де Лихт, но Хесус Хил Мансано не посочи бялата точка.

Британците заслужаваха гол и той дойде в 59-ата минута. Тогава Дани Роуз проби и центрира, топката не беше добре изчистена и попадна на крака на Лингард, а той веднага я прати в мрежата. Попадението принуди домакините да вдигнат оборотите и Бас Дост стреля технично с пета след пас на Жоржиньо Вайналдум, но без да затрудни Пикфорд.

Последваха доста смени и в двата тима, които логично доведоха до повече грешки в средата на терена. Дебют за "оранжевите" направи крилото на Аякс Джъстин Клуйверт. В 83-ата минута съперниците си размениха по една опасна атака. Първо Пикфорд спаси удар на Депай, а след това Трипиър стреля в ръцете на Зот.

До края не се случи нищо интересно и Англия постигна първи успех над Холандия от 1996 година.

ХОЛАНДИЯ - АНГЛИЯ 0:1 (0:0)