Очаквайте: Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Монтана измъкна полуфинал №1 срещу ЦСКА след драми и скандали (снимки)

Волейболният отбор на Монтана започна много добре в полуфиналните плейофи на Суперлигата на България. Момчетата на треньора Даниел Пеев се наложиха много трудно и драматично у дома над ЦСКА с 3:2 (27:25, 21:25, 25:15, 22:25, 15:13) в мач №1 от полуфинала помежду им, игран тази вечер в пълната зала "Младост".

Така монтанчани поведоха с 1-0 победи в плейофната серия. Играе се до 3 победи от 5 мача. Втората среща между двата тима е утре (23 март) отново от 18,30 часа в Монтана.

Първия гейм на срещата започна отлично за домакините от Монтана, които бързо дръпнаха с 5:0 след силни изяви в атака на Кирил Клец и Аспарух Аспарухов и страхотна серия от сервиси на Иван Латунов, който направи и ас. Въпреки тайм-аута за Сашо Попов и ЦСКА, първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за монтанчани след успешен блок на младия руски разпределител Константин Абаев. Последваха атака и ас на диагонала на "червените" Венцислав Георгиев и 8:6. Двата тима продължиха равностойно и резултатът се движеше точка за точка до 15:13, след което последва страхотна блокада на Златко Кьосев и 16:13 за Монтана. Две контри на Яни Георгиев и Венци Георгиев и 16:15. Монтана успя да си върне преднината при 19:16 след сервис в аут на Тодор Костов и блок на Иван Латунов и дори я увеличи на 20:16 след контра блок-аут на Аспарухов. ЦСКА съумя да стигне до равенство при 20:20 след серия от хубави начални удари на разпределителя Владимир Станков. Монтана веднага си върна предимството при 22:20 след грешка на Венци Георгиев и силна контра на Кирил Клец. Армейците изравниха отново при 23:23 след атака на Костов и контра на Яни Георгиев. Двата тима се "захапаха" в резултата до 25:25, но в крайна сметка Монтана измъкна гейма с 27:25 след две атаки в аут на Венци Георгиев и Яни Георгиев.

За разлика от първата част, в началото на втората ЦСКА поведе с 4:0 след две атаки на Венци Георгиев и контри на опитните Ивайло Стефанов и Христо Цветанов. Разликата набъбна до 8:1 след нова атака и блокада на Христо Цветанов. Резултатът стана 10:1 след спасена топка от либерото на "червените" Мартин Божилов, която падна директно в полето на домакините, и нов страхотен блок на Цветанов. Междувременно в игра за Монтана се появиха втория разпределител Делчо Раев и посрещача Леон Тончев. Монтана върнаха няколко точки, но все пак армейците продължиха да водят до 16:9 след сервис в аут на Иван Латунов. ЦСКА запази преднината си до 21:14, след което домакините стопиха пасива си до 23:20 след серия от мощни сервиси на Кирил Клец. Все пак, ЦСКА затвори гейма в своя полза при 25:21 след грешка от сервис на Аспарух Аспарухов и изравни на 1:1.

Третия гейм тръгна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимален аванс за Монтана - 8:7 след атака през центъра на Иван Латунов. Постепенно разликата нарасна до 11:8 след контра на френския център Себастиан Роата. Въпреки тайм-аута за Сашо Попов, преднината на домакините стана 13:8 след пусната топка на Аспарух Аспарухов. Междувременно на полето за ЦСКА се появи втория диагонал Иван Крачев. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:10 за монтанчани след успешна атака на Аспарухов. Предимството на Монтана продължи да расте, първо до 18:10 след нови силни изяви на Аспарухов, а след това до 20:11 след ас на Роата. В крайна сметка момчетата на Даниел Пеев спечелиха гейма с убедителното 25:15 след нова атака на Аспарухов и поведоха с 2:1.

ЦСКА стартира много добре в четвъртата част, като поведе бързо с 4:0 след силни атаки на Венци Георгиев и грешки на домакините. Независимо от прекъсването за Даниел Пеев и Монтана, "червените" продължиха да водят до 8:4. Разликата постепенно нарасна до 12:5 след нови успешни атаки на Венци Георгиев и Яни Георгиев, както и ас на Яни Георгиев. Постепенно Монтана стопи изоставането си до 11:13 след атаки на Аспарух Аспарухов и Кирил Клец и грешка при мрежата на Христо Цветанов от армейците. Това предимство за ЦСКА се запази до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:14 в тяхна полза. Домакините съумяха да изравнят при 17:17 след грешка в атака на Яни Георгиев, но "червените" веднага си върнаха преднината при 19:17 след мощно нападение на Венци Георгиев и ас на Яни Георгиев. Все пак, ЦСКА спечели гейма с 25:22 след нова мощна атака на Венци Георгиев, с което вкара мача в тайбрек.

Петия решителен гейм започна по-добре за домакините от Монтана, които дръпнаха с 3:0 след две силни атаки на Кирил Клец и ас на разпределителя Делчо Раев. Въпреки усилията на ЦСКА да стигнат до равенство, монтанчани запазиха преднината си до 6:3 благодарение на Аспарух Аспарухов. След това, обаче, "червените" изравниха при 6:6 чрез Венци Георгиев и ас на Христо Цветанов. Размяната на полетата пък дойде при 8:6 за Монтана след нова атака на Аспарухов и отличен блок на Себастиан Роата. Разликата леко нарасна до 11:8 след две мощни атаки на Клец. Срещата бе прекъсната за повече от 10 минути, след като бе подаден сигнал от секретарската маса по време на игра за грешка в нареждането на "червените", каквото всъщност нямаше. Разиграването, обаче, завърши и армейците спечелиха точката, но първият съдия на мача Ивайло Иванов не я зачете и даде спорна топка. Последва скандал и разправии между треньорът на ЦСКА Александър Попов, съдиите и делегата на мача. Наставникът на "червените" бе готов да извади отбора си, но в крайна сметка напусна бесен залата, нежелаейки да догледа двубоя. Играта се поднови, а ЦСКА обърна до 12:11 в своя полза след две отлични блокади на Христо Цветанов. Все пак, Монтана измъкна тайбрека с 15:13 след два блок-аута на Аспарух Аспарухов и Кирил Клец, а с това и мача с 3:2.

Над всички за Монтана бе отново младежкият национал на Русия Кирил Клец със страхотните 29 точки (1 блок, 3 аса и 53% ефективност в атака), а Аспарух Аспарухов добави още 26 точки (3 блока, 1 ас, 56% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане) за победата.

За "червените" Венцислав Георгиев заби 23 точки (1 блок, 1 ас и 50% ефективност в атака). Опитният Христо Цветанов (6 блока!, 1 ас и 53% ефективност в атака) и Яни Георгиев (2 аса, 48% ефективност в атака и 22% перфектно посрещане) реализираха 15 и 13 точки, но и това не бе достатъчно за успех.

МОНТАНА - ЦСКА 3:2 (27:25, 21:25, 25:15, 22:25, 15:13)

МОНТАНА: Константин Абаев 1, Кирил Клец 29, Аспарух Аспарухов 26, Златко Кьосев 1, Иван Латунов 12, Себастиан Роата 10 - Добромир Иванов-либеро (Леон Тончев 5, Делчо Раев 3, Борис Наков, Мартин Пенев 1)
Старши-треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ